Saloniki (Thessaloniki)

Saloniki w grecji

Grecja posiada na swoim terytorium mnóstwo miejsc, będących istnymi perełkami architektury i kultury, która przez wieki rozwijała się tutaj przez całe pod opieką różnych narodów.

Jednym z nich jest pewne miasto, położone w północnej części tego kraju – Saloniki.

W IV wieku p.n.e. na terenach tych istniało państwo zwane Macedonią. Jego ówczesny król, Kassander, założył w tym miejscu miasto, które wzięło swoją nazwę od imienia małżonki władcy, Tessaloniki. Od samego początku swojego istnienia rozwijało się ono bardzo prężnie, co w dużym stopniu zawdzięcza położenie w pobliżu kilku ważnych szlaków komunikacyjnych. W 146 roku p.n.e. Saloniki zdobyte zostały przez Rzymian, którzy również przyczynili się do szybkiego rozwoju miasta. W średniowieczu kilka razy było napadane i niszczone, m.in. przez Arabów i Słowian. Przez większość tego okresu pozostawało we władzy spadkobiercy Rzymian – Cesarstwa Bizantyjskiego. W XIV wieku zostało zaatakowane przez wojska tureckie, które zdobyły je na krótko w 1387 roku. Po odbiciu go przez Bizancjum, w 1430 roku ponownie zostało zajęte przez Turków i znalazło się w granicach ich państwa na prawie 500 lat. Dopiero odrodzona w XIX wieku Grecja zdobyła Saloniki w 1912 roku. W kolejnych latach, w czasie obu wojen światowych, miasto doświadczyło poważnych zniszczeń.

W Salonikach odnaleźć można wiele zabytków pochodzących zarówno z okresu przynależności miasta do kultury greckiej, jak i muzułmańskiej. Jedną z najważniejszych tutejszych budowli, a zarazem niemal symbolem miasta, jest słynna Biała Wieża. Zbudowana została w XVI wieku, już za czasów tureckich. Początkowo była jedynie elementem miejskich struktur obronnych, z czasem jednak urosła do rangi ważnego zabytku architektury. W jej wnętrzu znajduje się muzeum, poświęcone Cesarstwu Bizantyjskiemu, zaś z jej najwyższego punktu podziwiać można piękną panoramę całego miasta. Innym ciekawym miejscem jest kościół poświęcony św. Demetriuszowi, którego mieszkańcy uważają za swego patrona. Zbudowany został w VI wieku, jest jedną z najstarszych świątyń chrześcijańskich w mieście.

Starożytne świątynie, kościoły, meczety, pomniki wielkich wodzów – wszystko to zamknięte zostało w jednym niezwykłym mieście, jakim są Saloniki. Nic nie stanowi lepszej lekcji na temat rozmaitych kultur i zwyczajów obecnych w tej części świata, niż odwiedziny właśnie w takim miejscu.