Costa del Azahar

Costa del Azahar w hiszpanii Costa del Azahar, czyli z hiszpańskiego: Wybrzeże Kwiatu Pomarańczy. To niezwykle piękny zakątek, położono w malowniczym rejonie, jakim jest Walencja. Ciągnie się 300 kilometrów obejmując wybrzeże śródziemnomorskie od ujścia rzeki Ebro, aż po przylądek Cabo de Nao. Strome wybrzeże tworzą Góry Iberyjskie.

Jest to najbardziej płaskie i rozległe lagunowe wybrzeże Hiszpanii. Znajdują się tam najpiękniejsze piaszczyste plaże. Piasek, co ciekawe, jest nie spotykany w innych regionach – gruby i twardy. Znajdują się tu świetne kąpieliska morskie takie jak: El Saler, Benicasim, Vinaroz. Jego cudowna, fantastycznie brzmiąca nazwa wzięła się stąd, że jest to również znany obszar uprawy drzew cytrusowych. Region znany jest z wielu atrakcji turystycznych, wspaniałych zabytków. Hiszpańskie święta obchodzone są tu z niezwykłym rozmachem.

Dobrze jest na własne oczy zobaczyć miasta na Costa del Azahar , jak na przykład Walencję i Saguntz ruinami rzymskiej twierdzy, oraz parki przyrody Desierto de las Palmas i Prat de Cabenes – Torreblanca. Można wybrać się do  aqua parku AQUARAMA. Ponadto możemy wybierać z bogatej oferty restauracyjnej baza hotelowa jest świetnie przygotowana.

Niewątpliwie zalety tego wybrzeża w większości są takie same jak w przypadku innych hiszpańskich rejonów strefy przybrzeżnej, czyli dobre plaże, klimat, przyjaźni ludzie, mnóstwo świeżych owoców morza, tapas. Jednak istnieją pewne powody, które pozwalają królować Costa del Azahar nad innymi rejonami, jak choćby Andaluzja. Jako jedne miejsce na wybrzeżu nie może być porównywane do takich ośrodków jak choćby bardziej południowe Costa Blanca i Costa del Sol, gdyż region ten przeżywa teraz bardzo gwałtowny rozwój a turystyka na Costa del Azahar jest  na bardzo wysokim poziomie. Choć może wybrzeże nie było do niedawna aż tak popularne jak pozostałe, wymienione wcześniej, to teraz przeżywa swój rozkwit. Innym powodem są piękne  krajobrazy w regionach tuż za Orange Blossom Coast, zwane Baix Maestrat .

Jest to doskonały obszar dla turystyki wiejskiej, czyli na spacery,  jazdę konną, jazdę na rowerze. Za plus można uznać to, że strefa turystyczna ze wszystkimi jej atrakcjami właściwie łączy się z dziewiczymi regionami położonymi wewnątrz lądu, a ma to związek właśnie z brakiem rozwoju w przeszłości.

Im dalej na południe, tym więcej domów wakacyjnych, a mniej zwykłych, zamieszkiwanych przez tubylców. W skrócie można powiedzieć,  że chociaż oczywiście można spędzić całe wakacje przy basenie lub na plaży, to ten obszar jest idealnym miejscem, dla tych, którzy na preferują aktywny wypoczynek na Costa del Azahar jak i tych, których interesuje  zwiedzanie na Costa del Azahar.

Ale pamiętaj:  jeśli zdecydujesz się odwiedzić Costa del Azahar  i masz zamiar przyjechać do tak specyficznego kraju, jakim jest  Hiszpania, pamiętaj, że język angielski nie jest językiem powszechnie używanym. Wskazane jest, aby nauczyć się co najmniej kilka słów w języku hiszpańskim, bądź zabrać ze sobą   rozmówki hiszpańskie lub chociaż słownik.

No cóż… Najwspanialszych wakacji na Orange Blossom Coast!

Co warto zobaczyć na Costa del Azahar?

To malownicze miejsce w Hiszpanii kusi turystów cudowną pogodą, piaszczystymi plażami i błękitną wodą. Warto jednak znaleźć trochę czasu na zwiedzanie, gdyż obowiązkowo należy zobaczyć:
•  Castellón de la Plana. Jest to miasto obfitujące w zabytki. Zadziwi nas piękna dzwonnica El Fadri. Bogata kolekcja obrazów oraz wspaniałe średniowieczne zbiory  znajdują się w Museo Provincial de Bellas Artes. Można odwiedzić również planetarium.
•   Vinaros – piękne, zabytkowe miasteczko, znane z okazałych aren do korridy, w którym zachwyci nas także Stare Miasto, szczycące się wieloma pamiątkami kultury iberyjskiej. Odbywa się tu również „Fiesta del Langostino”- święto o charakterze gastronomicznym.
Onda – położone malowniczo u stóp ruin zamku, w który znajduje się klasztor Karmelitów, a w nim Muzeum Historii Naturalnej El Carmen.
•   Jaskinię św. Józefa – turyści mogą zwiedzać Salę Nietoperzy, Suchą Galerię i Jezioro Lazurowe
•  El Maestrat – rejon, w którym znajdują się osady warowne, wśród nich najlepiej zachowane zostały miasteczka: Morella, w którym zobaczyć można zamek, akwedukt i bramy oraz Forcall z dwoma okazałymi pałacami z XVI wieku
•   El Puig – wspaniały klasztor Real Monasterio de El Puig de Santa Maria, położony na wzgórzu , z którego roztacza się niezapomniany widok  na miasto i okolice.Poza tym możemy odwiedzić jedno z najlepszych w Europie muzeów druków i grafiki.
Els Ports– okręg, który spodoba się szczególnie gościom o „delikatnym podniebieniu”, gdyż posiada własną, oryginalną, a przy tym bardzo smaczną i charakterystyczną kuchnię. Bardzo popularną wśród turystów potrawą jest na przykład królik w sosie ze ślimaków
•   Pope Luna – wspaniały zamek w Peniscola
•   Xiviert – zamek położony na wzgórzu w Alococeber
•    Castellon – w marcu, w okolicach święta świętego Józefa, warto wybrać się do tego miasta, by uczestniczyć w popularnym święcie „las fallas”. Niezwykle hucznie obchodzone  hiszpańskie święta , jak choćby barwne parady kartonowych postaci są znane na całym świecie. W ostatnim dniu tej zabawy figury zostają ostentacyjnie spalone.
•    Xativia – piękne, starożytne miasto, które założyli Fenicjanie, godnymi uwagi są zapewne reprezentacyjne rezydencje oraz kościoły na Starym Mieście. Powyżej, nad miastem, wznoszą się  ruiny zamku zniszczonego przez Filipa V.Ciekawostką jest portret władcy zawieszony przez mieszkańców miasta „do góry nogami”w miejscowym muzeum.
•    Morella – jaskinie Valltorta, Religia, Vella, wpisane na listę UNESCO gdzie zobaczymy doskonale zachowane ścienne malowidła.
•    Alicante – miasto portowe, w którym nie sposób ominąć ratusz, w którym podziwiać można kolekcję dzieł sławnych mistrzów: Picasso, Dalego oraz Miro. Znajdują się tu także wspaniałe, zabytkowe kościoły oraz katedra, zaś promenada wysadzana palmami zachęca do niezapomnianych spacerów.
•    Alcoy – niezwykłe miasteczko z zadziwiającą architekturą, nie bez powodu zostało nazwane „miastem mostów”, warto odwiedzić go również w czasie słynnego, obchodzonego niezwykle widowiskowo, święta Moros y Cristianos
•    Orihuela – miasto, w który znajduje się niezwykły las palmowy ElPalmeral, w starej części miasta można zobaczyć sławny na cały świat teatr Circo, zwiedzić można również wspaniale utrzymane  rezydencje pałacowe z XVII i XVIII wieku oraz kościoły.
Jak widać Wybrzeże Kwiatu Pomarańczy oferuje nam możliwość zwiedzania, poznawania historii tego regionu i wzbogacania naszej wiedzy o kulturze i zwyczajach obowiązujących w tym pięknym zakątku. Jest to wspaniała oferta dla tych z nas, którzy nie chcą marnować czasu przeznaczonego na wypoczynek tylko na bezmyślnym leniuchowaniu…

Co robić na Wybrzeżu Kwiatu Pomarańczy?

Kiedy wybieramy się na wakacje marzymy o słodkim „nic nierobieniu”, ale po dotarciu na miejsce i pierwszych chwilach lenistwa okazuje się, że ten wolny czas należałoby jakoś zagospodarować, bo inaczej grozi nam po prostu nuda…

Na szczęście Costa del Azahar oferuje nam mnóstwo atrakcji. Przede wszystkim jako, że jest to wybrzeże do dyspozycji mamy długie kilometry fantastycznych plaż. Plaże rozciągają się na całym wybrzeżu. Możemy wybrać klasycznie: popularne piaszczyste plaże, odwiedzane przez tłumy turystów, lub bardziej kameralnie – spokojne plaże w zatoczkach. Najlepsze plaże posiadają miasta Vinaros, Peniscola, Alococeber, ale warto odwiedzić również te w Oropesa, Benicasim i Benicarlo. Ośrodki znajdujące się w tych  miastach prześcigają się w ofertach sportowych. I tak do wyboru mamy żeglarstwo, które skupia się w klubach wodnych i ośrodkach portowych w Orpesa, Buriana, Vinaros, Peniscola, Benicarlo oraz Las Fuentes. W wypożyczalniach sprzętu możemy dostać narty i rowery wodne oraz deski do surfingu.  Baza hotelowa jest bardzo rozwinięta, w prawie każdym możemy tam korzystać z basenu, kortów tenisowych, siłowni, mini golfa czy łączki z leżakami. Kluby golfowe znajdujące się w Vinaros, zachęcają pięknymi polami golfowymi. Przy plażach na turystów czekają niezliczone restauracje oferujące również regionalne smakołyki oraz bary chiringuitoszlokalizowane, w których wieczorami organizowane są dyskoteki. Jak w całej Hiszpanii, tak i na wybrzeżu, kalendarz imprez kulturalnych oraz świąt regionalnych jest wypełniony po brzegi. Możemy uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Filmów Komediowych, który odbywa się corocznie w Peniscola a miasteczko na tydzień zamienia się w stolicę hiszpańskiej kinematografii, w Vinaros odbywa się natomiast „gastronomiczne” święto „Fiesta del Langostino”, a w marcu w Castellon trwa znane na całym świecie święto „Las Fallas” z kolorowym pochodem kartonowych figur. Możemy zdecydować się również na kanioning w rezerwatach przyrody w Regajo i Arenoso. Na zwiedzających czeka mnóstwo pięknych kościołów oraz zabytków jak choćby Castellón de la Plana, miasto obfitujące w zabytki z  piękną dzwonnicą El Fadri oraz kolekcją obrazów i średniowiecznych zbiorów w Museo Provincial de Bellas Artes. Warto wybrać się na jednodniowe wycieczki do rezerwatu Desert de Les Palmes z arabskimi zamkami i słynnym klasztorem Karmelitów, i zabytkowych miasteczek, takich jak Morella i San Mateu w głębi lądu. Należy zatrzymać się również w L`Alcora, Traiguera, Onda i Segorbe, w których podziwiać można oryginalne wyroby ceramiczne oraz charakterystyczne, tradycyjne ubrania, wytwarzane ręcznie, z których ten region od dawna słynie. Do niezapomnianych należą również wycieczki piesze i konne w górach Sierra de Irta, w rezerwacie przyrody Prat de Cabenes – Torreblanca. Część górska regionu szczyci własną kuchnią, szczególnie charakterystyczną w okręgu Els Ports.
Po wykorzystaniu choć części możliwości jakie oferuje nam ten raj na ziemi z przyjemnością poleniuchujemy (z czystym sumieniem) na jednej z tych cudownych plaż…