Ibiza

Ibiza w HiszpaniiPołożenie

Trzecia co do wielkości wyspa Balearów. Położona na Morzu Śródziemnym między Formenterą i Majorką.
38°58′ N 1°25′ E

Liczba mieszkańców

110000

Najbliższe lotniska

Ibiza Airport (IBZ) 07820 Ibiza, Tel.: 0034 971 809 000. Lotnisko obsługuje rocznie prawi 55 000 połączeń i 4 miliony pasażerów.

Jak się dostać do miasta

Udając się w podróż na Ibizę najlepiej zrobić to przelotem samolotem, lot trwa jedynie 4 godziny,niestety musimy przygotować się na przesiadkę. Najwygodniejszą opcją jest przesiadka w Barcelonie. Bilet w jedną stronę, rezerwowany na tydz przed wylotem to wydatek rzędu 1 000 – 1 500 PLN.

Innym rozwiązaniem jest podróż lądowo-morska. Jednakże taka podróż jest nieco męcząco ponieważ trwa 9 godzin. Możemy udać się z Denii Barcelony lub Walencji.

Informacja turystyczna

Tourist Office: Calle Antoni Riquer, 2 – 07800 Ibiza; Tel. +34 971301900; Fax +34 971301562

Historia

Pierwsze zapiski datowane są na rok 654 p.n.e. W tym czasie te tereny zamieszkiwały plemiona fenickie. Ze względu na bardzo dobrą lokalizację Ibiza była celem wielu plemion starożytnych, m.in. greków, Kartagińczyków i Rzymian. Przez teren Ibizy przechodził jeden z głównych szlaków turystycznych na Morzu Śródziemnym, przez co wyspa zasłynęła z eksportu soli, wełny oraz barwników.

W okresie średniowiecznym wyspa stała się częścią Cesarstwa Bizantyjskiego, w późniejszym czasie trafiła pod władanie Arabów. Ibiza powróciła do świata chrześcijańskiego w 1235 roku,wszystko za sprawą Jakuba Aragońskiego. Od 1715 roku król hiszpański Filip V nadał wyspie prawo samostanowienia i autonomię.

Dla turystyki Ibiza została odkryta dopiero w latach 70. XX w. wtedy dziewicze krajobrazy i całoroczne słońce przyciągały tu hippisów z całej Europy. od tego czasu wyspa szczyci się tolerancją i otwartością dla przyjezdnych.

Zabytki

Historia Katedry na Ibizie sięga 1235 roku. Wybudowana została przez plemiona katalońskie, ku czci udanego podboju wyspy. W XIV wieku została przebudowana w stylu gotyckim, a w XVIII wieku w stylu barokowym. Patronka katedry została Matka Boska,jej święto przypada na 5 sierpnia.

Kolejnym miejscem jest Almudaina,jest to ufortyfikowana budowla z epoki panowania arabskiego. Na jej obszarze znajduje się dziewięć kwadratowych wież. Budowla pochodzi z XVI wieku, jednak ruiny fundamentów datowane są na XII i XIII wiek.

Wioska Dalt Vila jest faktycznym zapisem historii wyspy. W wyniku badań naukowców można stwierdzić, że wiele warstw ziemie z tego rejonu zawiera ślady cywilizacji dawniej zamieszkujących te obszary. Miejsce to także urzeka cudowną architekturą Starego Miasta.

Kultura

Muzeum Archeologiczne znajdujące się na wyspie zwraca uwagę na długą historię. Od czasów prehistorycznych aż do chrześcijańskiej reconquisty. Muzem umiejscowione jest w Dalt vila, w regionie Eivissa. Otwarte jest od kwietnia do września 5 dni w tygodniu(od wtorku do soboty).

Atrakcje turystyczne

San Jose reprezentuje ze sobą duży dorobek historyczny. Zachowały się pozostałości po zabudowaniach z czasów punickich. Niedaleko również można zobaczyć kompleks jaskiniowy, gdzie podziwiać można wspaniale uformowane przez wodę stalagmity i stalaktyty.

Santa Eularia des Riu zlokalizowany jest w południowo-wschodniej części wyspy. Jest to najbogatszy obszar wyspy. Zespół składa się z czterech miast: Santa Eularia, Santa Gertrudis, San Carlos i Port des Torrent oraz znajdujących się niedaleko miasteczek. Można zobaczyć piękny wiejski krajobraz oraz plaże przyciągające rzesze turystów. Warto odwiedzić dwa bardzo popularne sklepy: Punta Arabi i Ias Dalias.

Występuje tam rzadki gatunek wodorostu- Posidonia oceania. Wodorosty te łagodzą w morzu duże falowanie,na plażach zatrzymują piasek i współdziałają tak w tworzeniu się piaszczystych wydm.

Udając się do miasta Ciutat Eivissa na pewno nie będziemy zawiedzeni brakiem rozrywek. Jest to najatrakcyjniejsze miejsce na wyspie. Od strony morza, u wejścia do portu podziwiać można średniowieczne mury wzniesione jako przedłużenie klifu.

Restauracje

Ibiza to miejsce niekończących się imprez. Znajdziemy tam setki nocnych klubów, dyskotek oraz luksusowych lokali. Najbardziej popularne to: Amnesia, Eden, Es Paradis, Pacha, Privilege i Space. Można zobaczyć największe gwiazdy muzyki.

Rekomendowane miejsca

Ibiza jest miejscem gdzie na pewno doznamy wielu wrażeń,szalone imprezy oraz piękne krajobrazy jakimi są:doliny, niskie wapienne łańcuchy górskie, pola i sady pełne migdałowców, figowców i oliwek. Klimat jest bardzo przyjazny dla rosnących tam roślin,dzięki czemu są piękne. W małych wioskach takich jak Santa Agnes, Santa Gertrudis czy Sant Mateu zachowały się tradycyjne, niskie zabudowania. Tam białe, wiejskie domki pięknie kontrastują z zielonymi polanami i górskimi dolinami.

Idealnym miejscem na wypoczynek jest San Juan, jest to miasteczko na północy Ibizy chlubi się naturalną wegetacją i pięknym krajobrazem nienaruszonym przez masową turystykę San Juan jest idealnym miejscem na spokojny, cichy odpoczynek w otoczeniu złotych plaż i krystalicznie czystej wody.