Lanzarote

Lanzarote w Hiszpanii Położenie

Jedna 7 głównych wysp archipelagu Kanaryjskiego. Należy do akwenu Oceanu Atlantyckiego. Położona ok. 125 km od wybrzeży Maroka i 1 000 km od Półwyspu Iberyjskiego.
29° N 13°40′ W

Najbliższe lotniska

Lanzarote Airport (ACE), Apto de Correos 86, 35500 Arrecife de Lanzarote, Spain. Tel.: 0034 928 846 001. Rocznie obsługuje ponad 5,5 miliona pasażerów i 50 000 połączeń lotniczych. Lanzarote Airport jest 8. lotniskiem w Hiszpanii pod względem natężenia ruchu lotniczego.

Informacja turystyczna

Aeropuerto de Lanzarote. Terminal de Llegadas, s/n – 35550 San Bartolomé. Tel. +34 928820704 Fax +34 92882070

Zabytki

Lanzoret posiada piękne zabytki jakimi są jaskinie wulkaniczne. Ich początki sięgają czasów prehistorycznych. Można zobaczyć piękny widok jakim są ponad 6 kilometrowe wnęki jaskiniowe,które powstały na wskutek erupcji wulkanu. W jaskiniach jest znakomite oświetlenie. Miejsce to jest otwarte codziennie w godzinach 10-18. Bilet wstępu wynosi 8 euro,natomiast dzieci do lat 11 wstęp mają za darmo.

Również warto zobaczyć Park Narodowy,którego powierzchnia liczy 5107 ha. Zaobserwujemy tam dwa odmienne ekosystemy:morski i lądowy. W pierwszym przeważa krajobraz księżycowy składający się ze stożków wulkanicznych i zastygłej lawy, który współgra ze złocistym piaskiem i skalistymi klifami. Na krajobraz morski składają się głównie gejzery, gorące źródła i skały na czarno- piaskowych plażach. Ujrzeć można różnorodną faunę morską specyficzną dla Lanzorete.

Atrakcje turystyczne

Lanzarote jest idealnym przykładem ciekawej przyrody. W 1993 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako Światowy rezerwat Biosfery.

Największą popularnością na wyspie cieszą się Góry Ogniste. Rozległy wulkaniczny płaskowyż liczy ponad 50 km powierzchni. Wielkim wydarzeniem była erupcja wulkanu, która miała miejsce w XVIII wieku. Przyczyniło się to do powstania płaskowyżu,zachwyca on kolorytem skał wulkanicznych W niektórych miejscach temperatura dochodzi nawet do 100 Celsjusza. Dzięki czemu powstają liczne gejzery oraz gorące źródła. Przez turystów szczególnie uwielbiane są źródła Los Hervideros. Na tym obszarze nie występuje żadna roślinność. Znajduje się tam także Tunel Atlantydy,jest to największy zanurzony tunel wulkaniczny na świecie.

Bazary, centra handlowe

Lanzorete dysponuje kilkoma centrami handlowymi i wypoczynkowymi, podobnie jak sieć sklepów i butików. Do zaoferowania mają zestaw różnorodnych towarów, jak na przykład perfumy,ubrania a skończywszy na sprzęcie elektronicznym. Okręgi handlowe zlokalizowane są w centrum, głównych miejscowościach wypoczynkowych oraz w Playa Honda,gdzie znajduje się największe centrum handlowe na wyspie.

Jeżeli chcemy przeżyć coś fascynującego należy udać się na bazary w Teguise. Tu kupić można zarówno interesujące towary rzemieślnicze, pamiątki jak i produkty, z których słynie wyspa: wino, ser i sos mojo.

Rekomendowane miejsca

Wyspa to przede wszystkim piękne widoki jakimi są plaże mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. Od typowych śródziemnomorskich białych plaż, przez europejskie złote piaski po wulkaniczne plaże północy mieniące się czernią i purpurą.

Dla miłośników windsurfingu godną polecenia plażą jest Tequise i Yaiza. Znajdują się tam najlepsze fale na Lanzorete. Teguise to prawie 3 kilometry złotego, rozgrzanego słońcem piasku. Yaiza natomiast jest szczególnie polecana amatorom snorkellingu. Ta mała, nietknięta przez cywilizację plaża leży między dwoma klifami, które formują małą zatoczkę Yaiza to miejsce godne polecenia na cichy i spokojny wypoczynek na czystym, białym piasku.

Wyspa oferuje nie tylko piękne plaże,ale również znajdzie się tu coś dla bardziej aktywnych plażowiczów, czekają na nas takie sporty wodne jak: surfing, snorkeling, kajakarstwo, scuba diving, surfing. Szczególnie korzystne warunki odnajdą na Lanzarote miłośnicy kitesurfingu, windsurfingu i paralotniarstwa. Na terenie wyspy znajduje się również park wodny i zoo.