Wyspa Minorka

Minorka w Hiszpanii Położenie

Hiszpańska wyspa na Morzu Śródziemnym. Druga co do wielkości w archipelagu Balearów. Leży w pobliżu Majorki.
39°58′ N 4°05′ E

Liczba mieszkańców

87000

Najbliższe lotniska

Menorca Airport (MAH), Ctra. San Clemente s/n 07712 Mahón, Telephone: 0034 971 157 000. Lotnisko obsługuje prawie 3 mln pasażerów rocznie i ponad 30 000 połączeń. Znajduje się ok. 4,5 km od stolicy wyspy – Mahon.

Jak się dostać do miasta

Najwięcej lotów międzynarodowych organizowanych jest do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch. Cena biletu na Majorkę wynosi około 2000 PLN. Należy przygotować się na minimum jedną przesiadkę, zazwyczaj w Barcelonie. Latem jest zwiększona ilość lotów czarterowych.

Informacja turystyczna

Tourist Office: Aeropuerto de Menorca, s/n – 07700, Mahón (Minorca), Tel. +34 971157115

Historia

Początkowo Minorkę zamieszkiwały ludy iberyjskie, które osiedliły się już w czwartym tysiącleciu p.n.e. Przez pewien czas mieszkańcy byli wrogo nastawieni do obcych. Feniccy żeglarzy zostali obrzuceni przez nich kamieniami. W trakcie wojen punickich, Hanibal postanowił wykorzystać mieszkańców Minorki. Do III wieku Minorka należała do Kartaginy, następnie została zdominowana przez Rzymian, plemiona Wandali i Arabów. Dopiero ostatni okres okazał się dla Minorki owocny. Zostały wzniesione cudowne meczety,usprawniono dopiero prosperujący przemysł i rolnictwo, a porty stały się ważnymi ośrodkami handlowymi.

Czas dostatku dla Minorki trwał bardzo długo. zjednoczone wojska Katalonii i Aragonii na fali reconquisty pozyskały Minorkę z rąk Arabów. Dwa wieki później na wyspie pojawili się Turcy, którzy doszczętnie zniszczyli miasta.

W XVII wieku do portu Mao przybyły statki kupiecki z Wielkiej Brytanii W wyniku znakomitego położenia, Minorka w 1713 roku znalazła się pod panowaniem brytyjskim. Wiek XVIII był bardzo owocny dla Minorki,wybudowano w tym czasie 45-kilometrową drogę łączącą porty na wschodzie i zachodzie. Aktualnie jest to znana autostrada, która łączy Mao i Ciutadellę. Dodatkowo na Minorkę sprowadzono europejskie odmiany warzyw i owoców, a także zwierzęta. Brytyjskie wpływy odznaczyły się także w architekturze.

Obecnie do Minorki przyjeżdżają wszyscy chcący wypocząć, w pięknej okolicy. Godna polecenia jest dla osób starszych oraz rodzin z dziećmi, spędzą wakacje z dala od hałaśliwych barów oraz dyskotek.

Zabytki

Będąc na Minorce na pewno nie można przeoczyć jej stolicy. Pomimo dużego napływu turystów Mahon nie traci nic ze swojego początkowego charakteru. Nadal jest małym, przyjemnym miasteczkiem zlokalizowanym na stromym brzegu zatoki. To także najlepszy możliwy naturalny port. Krajobraz Mao tworzą fragmenty murów, kościoły oraz białe domki wybudowane stylu gregoriańskim.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Ciutadella, która urzeka swoim pięknem. Krajobraz tworzą wąskie,kamienne uliczki które idealnie współgrają z orientalną zabudową. Honorowe miejsce w miasteczku zajmuje gotycka katedra znajdująca się w centrum starówki. Również wartymi zwiedzenia miejscami jest pałac d’es Born, upamiętniający ciężką walkę z Turkami w XVI wieku oraz pałacyk Olivara z XVIII wieku.

Kultura

Muzea można znaleźć w starej stolicy Minorki.

Atrakcje turystyczne

Minorka została uznana za rezerwat biosfery, dlatego została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Wyspa jest idealnym miejscem zarówno do wycieczek rowerowych jak i jazdy konnej. Warto udać się w rejon Cap d’Artrutx. Podczas zwiedzania zobaczymy nie tylko rezerwat przyrody, ale także zabytki minorki oraz starą zabudowę architektoniczną.

Obszar Minorki to miejsce gdzie znaleźć można mnóstwo pozostałości osad talayotyckich, pochodzących z epoki brązu. Talayoty są to stożkowate, kamienne wieże sięgające nawet 10 metrów wysokości. Przypuszczalnie były to siedziby przywódców plemiennych. Znaleźć także można pozostałości starych ołtarzy oraz kostnic,które uważane są za najstarsze w Europie.

Koniecznie trzeba udać się na najwyższy szczyt wyspy-Monte Toto. Na pewno dostarczy nam niezapomnianych widoków oraz wrażeń.

Restauracje

Będąc w Es Mercada warto udać się do restauracji Ca N’Aguedet,jest to najlepsza restauracja w mieście,serwowane są posiłki kuchni lokalnej.
Aby zasmakować świeżego homara należy zajrzeć do tawerny Fornells.

Lokalne święta, festiwale

Kluczowym świętem na Minorce jest procesja Trzech Stuknięć. Upamiętnia ona zwycięstwo nad Maurami w XVIII wieku. Obrzęd jest bardzo interesujący. Rozpoczyna się uroczysta mszą,następnie jest pochód za trzema jeźdźcami w żałobie. Później mieszkańcy organizują zabawy i festyny,które trwają do samego rana.

We wrześniu na Minorce organizowana jest parada ku czci Matki Boskiej Łaskawej (de la Mare de Déu de Gracia). W czasie trzydniowych obchodów odbywają się festyny, przemarsze przebierańców oraz pokazy tresury koni.

We wrześniu,w tygodniu poprzedzającym ostatnią niedzielę miesiąca koniecznie trzeba wziąć udział w święcie winobrania Festa d’es Verma.

Rekomendowane miejsca

Na Minorce znajdziemy piękne plaże lecz nie są tak sławne jak na sąsiedniej Majorce. Na południowo-wschodnim wybrzeżu znajdują się urocze,piaszczyste plaże. Mieszczą się pomiędzy klifami tworząc piękny krajobraz. Natomiast na zachodnim wybrzeżu plaże są dobrze zagospodarowane,przede wszystkim dzięki kurortom i hotelom.