Shibam – perła Jemenu

miasto ShibamShibam to jedno z najsłynniejszych miast Jemenu. Nie bez powodu jest ono nazywane pustynnym Manhattanem, ponieważ jego budynki wysokie na 8-10 pięter do złudzenia przypominają skupiska wieżowców. Te charakterystyczne budowle są efektem obowiązującego zresztą do dziś prawa, według którego każdy nowo powstały dom musi być dopasowany stylem i rozmiarem do innych budynków miasta. W 1982 r. piękno Shibam zostało docenione i wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako „Old Walled City of Shibam”.
Shibam to stare miasto, pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w III w. Uznaje się, że najstarszy dom w jemeńskim Shibam pochodzi z VI w., a większość budynków została zbudowana w kolejnym stuleciu. Archeolodzy uważają, że kopiec, na którym położony jest Shibam kryje w sobie pozostałości po prastarej islamskiej osadzie.
Obecnie miasto posiada blisko 8000 mieszkańców i zajmuje obszar ok. 0,5 km², na którym umiejscowionych jest 500 domów wraz z pałacem sułtańskim, kilkoma meczetami, sklepami, szkołą i szpitalem.
Charakterystyczne budynki miasta są zbudowane z gliny i cegły, które są materiałami odpornymi na panujące w Jemenie wysokie temperatury. Domy posiadają wąskie okna, których funkcją, oprócz utrzymania chłodu jest także nadanie stabilności ścianom. Najczęściej są one udekorowane ozdobnymi kratkami wykonanymi z drewna. Podobnie zdobione są także drzwi wejściowe.
Również układ pomieszczeń w opisywanych budynkach został stworzony w oparciu o tradycyjny schemat. Pomieszczenia na parterze posiadały niegdyś funkcję zagrody dla hodowanych przez mieszkańców zwierząt oraz magazynów na ich pasze. Obecnie w tych pomieszczeniach funkcjonują często rodzinne sklepiki. Pierwsze piętro zwyczajowo również pełniło funkcję magazynu. Drugie natomiast służyło jako salon do spotkań odbywanych w gronie mężczyzn. Pomieszczenia prywatne zaczynały się od czwartego piętra, na którym znajdowały się łazienki i kuchnie. Na najwyższych piętrach znajdowały się natomiast sypialnie i pokoje wypoczynkowe.
Budynki jemeńskiego Shibam są ponoć najpiękniejsze w blasku zachodzącego słońca. Bez wątpienia są one ewenementem na skalę światową i jedną z najciekawszych atrakcji Jemenu. Z pewnością zachwycą one każdego turystę swoją specyficzną konstrukcją i wielowiekowymi korzeniami.