Martynika – podstawowe informacje

Martynika plażeMartynika to jedna z zapomnianych przez turystów wysp, które posiadają wiele atrakcji do zaoferowania pomimo swojej małej powierzchni. Jest to departament zamorski Francji, który leży na morzu Karaibskim w archipelagu Małych Antyli, między Dominiką a St. Luicą. Z jednej story jest oblewana wodami oceanu Atlantyckiego, z drugiej zaś ciepłymi morza Karaibskiego. W pierwszej połowie XVII wieku zaczęli masowo przybywać tu Francuzi i kolonizować to miejsce, jeśli można to tak nazwać. Od tamtej pory jest to teren, który stale jest w ręku władzy Francji. Jednak o połowy wieku XX stałą się jej departamentem. Oprócz języka francuskiego mieszkańcy posługują się także trochę zapomnianym językiem kreolskim. Do mieszanych mieszkańców wyspy należą min. Hindusi, Murzyni, Europejczycy.

Martynika to wyspa pochodzenia wulkanicznego, co sprawia, że jest jeszcze bardziej atrakcyjna. Jej teren w przeważającej części jest górzysty, a jej wielkość to ponad 1000 metrów kwadratowych. Panuje to bardzo gorący klimat i wilgotny, dlatego warto wyposażyć się w kapelusz, który będzie nas chronił przed udarem słońca. Średnie temperatury nie przekształcają tu 24 stopni. Dzięki temu możemy tu spotkać niezwykle bujną roślinność, zdarza się zobaczyć także rośliny przywiezione prosto z Europy. Często Martynika nazywana jest wyspą kwiatów, a nazwa powstałą oczywiście ob bujnej i bardzo kolorowej roślinności wyspy. Warto także skorzystać z kuchni kreolskiej, która oferuje nam wspaniałe dania. Zachęca nas na pewno pełnymi smakami., ale także kolorami. Ciekawy jest tu koktajl, który wytwarza się przy pomocy rumu i nosi nazwę punch. A desery z owoców tropików są już normą i turyści je uwielbiają.

Ponadto wyspa oferuje nam liczne atrakcje, które sprawią, że nigdy nie zapomnimy tego miejsca. Les Trois Ilets, czyli znane na całym świecie muzeum trzciny cukrowej, a także wielu muszli oraz wyrobów garncarskich, które na wyspie są już tradycją. Po ty można skorzystać z pobliskiego pola golfowego. Warto także zobaczyć Park Naturalny Matryniki, który można zwiedzać w dowolny sposób pieszo, czy też na rowerze. Le Vauclin również warto zobaczyć ze względu na rybackie domy, które tradycyjnie zostały wybudowane z drewna. Znajduje się tu także wzniesienie la Montagne du Vauclin, na który można wejść i zobaczyć przepiękny widok na całą okolicę. Na wyspie jest także zlokalizowany duży targ owoców morza oraz ryb, Osoby, które kochają archeologię powinni jechać do La Savane de Perifecation, gdzie można zobaczyć pnie drzew, jednak skamieniałe. Oprócz tego nie wolno także ominąć urokliwego miasteczka Saint – Ann, gdzie znajdują się liczne plaże z prawdziwie białym, drobnym piaskiem oraz wodą, nad którą można spotkać liczne palmy kokosowe. Znajduje się tu także sporych rozmiarów port jachtowy. Znajdą tu także swoje miejsce ludzie, którzy chcą spróbować nurkowania lub ponownie zanurzyć się w głębię morza Karaibskiego. Oprócz tego w okresie letnim na wyspie odbywa się mnóstwo festiwali i innych imprez kulturalnych.