Puerto Rico – podstawowe informacje

Puerto Rico plażePuerto Rico to jedno z państw Ameryki Środkowej, które należy do archipelagu Wielkich Antyli. Z jednej strony jest oblewana ciepłymi wodami morza Karaibskiego, z drugiej zaś zimnymi oceanu Atlantyckiego. Położone jest na zbudowanej ze skał osadzonych wyspie Puerto Rico. Należą także do tego liczne mniejsze wysepki, które są rozsiane na około. Większość powierzchni wysp jest górzysta, łącznie z największą wyspą. Znajduje się tu także największe wzniesienie kraju, a mianowicie Cerro de Punta. Wzdłuż wybrzeży rozciągają się wąskie niziny. Rzeki są tu krótkie, zaś bardzo zasobne w wodę. Na wyspie panuje bardzo gorący klimat, który sprzyja turystyce. Naturalną  szatę roślinną kraju stanowią lasy podzwrotnikowe. Jednak obecnie możemy zobaczyć je tylko w najwyższych partiach gór.
Z początku Puerto Rico zamieszkiwali wyłącznie Arawakowie, później jednak dołączyli do nich Amerykańscy Indianie. Później, pod koniec wieku XV zaczęli napływać tu Europejczycy, po odkryciu obszaru przez Krzysztofa Kolumba, który zajął wyspę dla Hiszpanii. Hiszpanie zaczęli brać w niewolę rdzennych mieszkańców. Później zaczęło brakować rąk do pracy, w związku z czym zaczęto sprowadzać niewolników z Afryki, których wykorzystywano tak, ze ginęli bardzo szybko. W II połowie XX wieku Puerto Rico stało się państwem stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi. Dążyli oni do tego, ab wyspa stałą się kolejnym stanem USA. Jednak głosowanie odrzuciło ten wniosek. Warto poznać kulturę i sztukę związaną z wyspą Puerto Rico. Można tu spotkać zabytki rodzimej sztuki Indian, a także częściowo przejętej przez Hiszpanów. Z czasem miała wpływ na nią także sztuka murzyńska, zwłaszcza w zdobnictwie i muzyce. Częściowo miała wpływ na nią również kultura amerykańska. Stworzyło to mieszankę bardzo kolorową i rytmiczną oraz dynamiczną. Jest to powszechnie znana sztuka i muzyka regionów morza Karaibskiego, która słynie ze sporej mieszanki. To stąd, a dokładniej z San Juan pochodzi słynny muzyk Ricky Martin.
Oprócz poznanej sztuki warto także poznać zabytki tego regionu. Zatem pierwszym miejscem, do którego powinniśmy pojechać jest San Juan. Znajdują się tu liczne zabytki z okresu kolonialnego, a dokładniej barokowe kościoły z XVI i XVII wieku, a także liczne zamki min. S. Catalina, który obecnie jest siedzibą gubernatora. Ważne są także pałace, konkretnie Casa Blanca, a także rausz i muzea. Jest to także najważniejszy ośrodek turystyczny na wyspie wraz z kąpieliskiem morskim. W Arecibo możemy zobaczyć ogromny radioteleskop. Miejscowość ta znajduje się nad oceanem Atlantyckim. Pas wybrzeża jest pełen atrakcji, gdzie można skorzystać z jednego z licznych miejsc wypoczynkowych, ośrodków i hoteli. Można tu do woli plażować i uprawiać sporty wodne. Największą zaletą tego miejsca jest jego położenie geograficzne, które gwarantuje świetną pogodę oraz bujną przyrodę stanowiącą idealne dopełnienie całości. Z kolei stare forty i wzmocnienia w San Juan świadczy o tym, że wyspa musiała nieraz odpierać ataki  zewnątrz.