Pinar del Rio

Pinar del Rio na Kubie

Pinar del Rio to najbardziej wysunięta na zachód prowincja Kuby. Jej stolicą jest niewielki miasto o tej samej nazwie. Zamieszkuje je około 85 tysięcy mieszkańców, którzy mają do pokonania 175 kilometrów, jeśli chcą się udać od Hawany.

Miasto powstało w drugiej połowie XVIII wieku, w miejscu gdzie – jak głosi legenda – nad brzegiem rzeki rósł sosnowy las. Stąd właśnie pochodzi nazwa miejscowości (pinar – las a rio to rzeka).

W Pinar del Rio swoje dzieciństwo i młodość spędził Antonio Guiteras Holmes, znany rewolucjonista i działacz polityczny z lat trzydziestych, który został zamordowany w 1935 roku. Obecnie w jego domu znajduje się muzeum poświęcone życiu Antonio Guiteras Holmes’a. Poza tym w mieście warto zobaczyć gmach Teatro Milanes, który jest jednym z ładniejszych budynków w Pinar del Rio. Miasto jest uważane za centrum naukowe i kulturalne całej zachodniej Kuby. Ma tu bowiem swoją siedzibę filia Uniwersytetu Hawańskiego, a także Instytut Pedagogiczny.

W okolicy znajduje się bardzo dużo plantacji tytoniu, nie są to jednak wielkie przedsiębiorstwa, a raczej małe, prywatne kilkunastohektarowe gospodarstwa. Na zachód od miasta znajdują się najciekawsze rejony dla turystów. Jest tu między innymi dolina Cuyaguateje. Po jej obydwu stronach ciągną się pasma mogotów (są to stromościenne pagórki zbudowane ze skał wapiennych, które nie uległy rozpuszczeniu przez wodę; występują zwykle w klimacie ciepłym i wilgotnym; najczęściej spotykane na terenie Kuby, Jamajki, Chin i Chorwacji), w których znajdują się niezliczone, wielopoziomowe jaskinie.

Rzeka nosząca taką samą nazwę jak dolina, w kilku miejscach przepływa przez rejony jaskiń, co wygląda niesamowicie malowniczo. Najładniej położony jest górny odcinek,nazywany Valle del Sumidero.

Z kolei na wybrzeżu Morza Karaibskiego znajduje się specjalny ośrodek turystyczny, czyli klub łowiecki Mamposton. Oferuje on około 80 miejsc noclegowych i jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc postojowych przez turystów. Jednak jego największymatutem są organizowane na miejscu polowania na ptactwo wodne.

W okolicy Pinar del Rio znajduje się również Guane – niewielka, licząca zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców osada. Jednak o jej wyjątkowości stanowi fakt, że została założona już w 1600 roku, czyli jest najstarszą miejscowością na terenie zachodniej Kuby. Stosunkowo niedawno, bo kilka lat temu, tereny w pobliżu tej miejscowości, które wcześniej służyły jako pastwiska zostały obsadzone drzewami cytrusowymi oraz mango.

Niewątpliwie region Pinar del Rio jest jednym z najchętniej wybieranych przez turystów miejsc. Właśnie ta różnorodność krajobrazów sprawia, że po pobycie tam pozostają niezapomniane wrażenia