Region Oriente

Region Oriente na Kubie

Dawna prowincja Oriente, została podzielonana pięć zupełnie nowych. Są to Las Tunas, Holguin, Granma, Santiago de Cuba, a także Guantanamo. Region ten zapisał się jako część kraju, od której Hiszpanie zaczęli podbój Kuby. To właśnie tutaj zaczynały się wszystkie ruchy narodowo – wyzwoleńcze.

Region ten rozwijał się dużo wolniej od reszty kraju, miało na to wpływ wiele różnych czynników, przede wszystkim położenie w terenie typowo górzystym i znaczne oddalenie od stolicy kraju – Hawany. Poza tym trzeba też wziąć pod uwagę bliskość Haiti, skąd napływali osadnicy, wraz ze swoimi zwyczajami.

Wielokrotnie słyszy się, że Oriente stanowi odrębną część kraju, bo nie tylko dialekt, ale nawet występujące tu zwykłe słownictwo różni się od reszty kraju. Od długich lat to właśnie Oriente jest najbardziej zacofaną częścią Kuby. Tutaj jest największy odsetek analfabetów, najmniej dróg i równie słabo funkcjonuje służba zdrowia. Tak naprawdę dopiero po 1959 roku podjęto jakiekolwiek działania, aby podwyższać poziom życia w tym regionie. Miały pomóc temu przeróżne inwestycje podjęte na szeroką skalę, aby dorównać reszcie kraju. Tylko zachodnia część regionu ma charakter bardziej rolniczy, jedynie tam jest możliwość uprawiania trzciny cukrowej, funkcjonują też tylko pastwiska, gdzie wypasane jest bydło. W pozostałej części Oriente przeważa krajobraz typowo górski. Pojedynczy mieszkańcy zajmują się tam uprawą kawy, tytoniu lub drzew owocowych. Jest kilka regionów, które charakteryzują się poszczególnymi dziedzinami (Bayamo – hodowla bydła, Manzanillo – uprawa trzciny cukrowej, ryżu i rybołówstwo, Santiago de Cuba – kopalnie manganu i miedzi, uprawa warzyw i owoców, oraz Guantanamo – uprawa trzciny cukrowej).

Wybierając się w ten region, najlepiej trzymać się głównej arterii komunikacyjnej Kuby – Carretera Central. To właśnie przy niej leżą główne miasta tego regionu – Tunas, miasto będące środkiem administracyjnym prowincji Las Tunas. Z kolei Holguin to czwarte co do wielkości miasto Kuby (150 tysięcy mieszkańców). W mieście tym działa najstarsza kubańska orkiestra ludowa. Gibara to ośrodek przemysłu włókienniczego, budowy kutrów oraz ważny port rybacki. Warto tam także odwiedzić Muzeum Sztuki Kolonialnej, które znajduje się w XIX – wiecznej rezydencji arystokracji. Guardalavaca jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż Kuby. Został tam wybudowany cały kompleks turystyczny (dwa hotele, motel, restauracja, basen jachtowy i tereny sportowe). Jednak największą atrakcją turystyczną jest sama plaża, ciągnąca się na kilometrowym odcinku.