Marrakesz – perła Maroka

Marrakesz w maroku Miasto to leży w południowym Maroku. Warto zobaczyć Meczet medresę Alego ibn Jusufa. Popularna budowla, najstarsza w mieście. Wybudowano ją w drugiej połowie XII wieku. Do meczetu mogą wchodzić tylko muzułmanie.

Kolejnym zabytkiem jest Meczet Kutubijja, jest to największy meczet w Marrakeszu a także w Maroku. Budynek został wybudowany w tradycyjnym stylu arabskim. Wieża ozdobiona jest czterema kulami z miedzi.

W Marrakeszu znajdują się pięknie zdobione Grobowce Saadytów. Spoczywają w nich książęta z dynastii Saadytów. Ilustrują one architekturę arabską. Znane są także jako najstarszy zachowany grób cmentarzyska. Na tamtejszym suku, czyli targu można nabyć barwne materiały, lśniącą biżuterię, korzenne przyprawy oraz przedmioty codziennego użytku

Marrakesz, jak wszystkie miasta w Maroku, posiada niepowtarzalny charakter i klimat, w którym niemal namacalnie wyczuwa się egzotykę i tajemniczość. Położone jest w południowo – zachodniej części kraju. Tradycyjnie uważane jest przez Marokańczyków za stolicę tych obszarów. Zamieszkuje je ok. 2,5 mln mieszkańców, co czyni z niego czwarte co do wielkości miasto w Maroku. Często nazywane jest „czerwonym miastem” ze względu na mury miejskie, wzniesione głównie z gliny o charakterystycznym, czerwonym kolorze.

Historia miasta sięga średniowiecza. Założono zostało prawdopodobnie ok. XI wieku, chociaż dokładna data nie jest znana. Powszechnie uważa się, że pierwotnie była to niewielka osada Berberów, która z czasem rozrosła się do wielkiego miasta. Słynne czerwone mury powstały ok. XII wieku – można oglądać je niemal w idealnym stanie także i dzisiaj. W XII i XIII, kiedy to Maroko stało się ogromnym i silnym imperium, Marrakesz pełnił funkcję jego stolicy, co dało mu szansę na szybki rozwój. Jednakże już po kilku latach całe państwo stopniowo zaczęło tracić na znaczeniu, głównie wskutek licznych walk pomiędzy żądnymi władzy dynastiami, a wraz z tym rozpoczął się powolny upadek jego stolicy. Miasto to musiało czekać aż do XVI wieku na odzyskanie przynajmniej części swojej świetności, kiedy władzę w państwie przejęli Saadyci i stopniowo odbudowali siłę Maroka. Nastepna rządząca dynastia, Alawici, kontynuowała rozwój kraju, jednak przeniosła stolicę z Marrakeszu do Meknesu, co jednak w niewielkim stopniu wpłynęło na pozycję miasta, które wciąż pozostało ważnym miejscem, zwłaszcza dla południowej części kraju. Dalsze lata jego istnienia naznaczone są kilkoma wzlotami i upadkami, co trwało przez pozostałe lata istnienia niepodległego Maroka, a następnie przez okupację francuską, aż do ponownego odzyskania niepodległości. Wtedy to do miasta licznie zaczęła napływać ludność ze wsi, co przyczyniło się do rozwoju gospodarczego miasta.

Dzisiejszy Marrakesz jest jednym z najpopularniejszych miast w Maroku. Zobaczyć tutaj można dwa wielkie meczety – Kotubijja oraz Alego ibn Josufa, obok których podziwiać można charakterystyczne minarety, występujące jedynie w architekturze marokańskiej. Prawdopodobnie największą popularnością wśród turystów cieszy się plac Dżamma al-Fina. Jest to miejsce, gdzie co wieczór odbywają się liczne tradycyjne targi i pokazy ulicznych artystów. Każdy wieczór spędzony w takim miejscu jest niezapomnianym przeżyciem, podobnie jak i cały pobyt w tym mieście.