Port Louis – stolica Mauritiusa

Port Louis na mauritiusiePołożenie

Stolica i największe miasto Mauritiusa. Rozciąga się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. Lokalizacja: 20° 9′ S 57° 30′ E. Jak na stolicę wielokulturowego kraju przystało, Port Louis jest swoistą mieszanką styli i obyczajów. Można tu zwiedzić chińską pagodę, meczet Jumah, tamilskie świątynie czy też angielską katedrę św. Jacka. W doskonałym stanie zachował się również XVIII – wieczny pałac gubernatora, cytadela z 1838 roku oraz budynki w stylu kolonialnym. Na uwagę zasługuje również Government House, czyli siedziba maurytyjskiego rządu. Spoglądając dzisiaj na tę budowlę, mało kto by uwierzył, że początkowo była to zwykła, drewniana szopa. Zmieniło się to, gdy jej renowacją zajął się francuski gubernator Bertrand Francois Mahe de Labourdonnais. Z czasem budynek upiększyli i dodatkowo przerobili Anglicy.

Stolica szczyci się również rynkiem, który stanowi owocne połączenie arabskiego bazaru i paryski hal handlowych. Z kolei w parku Domaines des Pailles można zobaczyć jak w dawnych czasach wyglądało życie na wyspie. Poza tym dla turystów dostępny jest również zrekonstruowany stary młyn do mielenia trzciny cukrowej i aparat destylacyjny do produkcji rumu. W parku znajduje się również jedyny w swoim rodzaju ogród z ziołami i przyprawami. Skoro o roślinach mowa, to warto podkreślić, że w Port Louis utworzono również ogród botaniczny, nazywany Pamplemousses. Charakterystyczne są dla niego stuletnie drzewa oraz ogromne nenufary. Olbrzymie zainteresowanie zwiedzających wzbudza również palma królewska, która kwitnie zaledwie raz na czterdzieści lat! Duże wrażenie wywołuje też wizyta w parku ornitologicznym Casela. Żyje tu blisko 200 ptaków, które są przedstawicielami aż 140 różnych gatunków. Niektóre z nich zostały ochronione w ten sposób przed całkowitym wyginięciem. Dobrym tego przykładem jest gołąb różany – jeden z najrzadszych ptaków na Ziemi. Poza tym w omawianym parku można się natknąć na tygrysy, małpy czy żółwie.

Miłośników techniki przyciągnie z pewnością Muzeum Fotografii. To właśnie tu znajduje się jedna z najstarszych wystaw aparatów fotograficznych i zdjęć na całej wyspie. Niektóre okazy pochodzą jeszcze z czasów kolonialnych. Wszystkie natomiast zostały zebrane przez znanego fotografa Tristana de Breville’a, który nieustannie walczy o środki finansowe dla muzeum.

Filateliści powinni z kolei udać się do niewielkiego Muzeum Poczty, które kryje prawdziwe skarby. Pełno tu XIX – wiecznych urządzeń pocztowych, automatów do sprzedaży znaczków czy ekspozycji związanych z papeterią, znaczkami, grafiką lub matrycami poligraficznymi.

Liczba mieszkańców

147688

Najbliższe lotniska

Port lotniczy Sir Seewoosagur Ramgoolam (MRU/FIMP) – międzynarodowe lotnisko położone w odległości 40km od centrum Port Louis. Rocznie obsługuje 2,2 mln pasażerów.

Jak się dostać do miasta

W podróż na Mauritius najszybciej jest się dostać samolotem,lecz niema bezpośredniego połączenia z Polski. Dobrym pomysłem jest przesiadka w Paryżu, potem już bezpośrednio polecimy na wyspę. Cena biletu w dwie strony zaczyna się od 3500zł od osoby. Z lotniska do Port Louis dostaniemy się autobusem, kursują co 30 minut, lub taksówką.

Informacja turystyczna

Mauritius Tourism Promotion Authority
11th Floor
Air Mauritius Centre
President John Kenedy Street
Port Louis
Mauritius
Tel. (230) 210 1545
Fax: (230) 212 5142
Airport Counter: (230) 637 3635

The Mauritius Government Tourist Office
Sir Seewoosagar Ramgoolam Street
Port Louis
Mauritius
Tel. (230) 201 1703
Fax: (230) 212 5142

Historia

Miasto nosi swoją nazwę na część króla Ludwika XV. Zostało założone przez francuskiego gubernatora wyspy w 1736 roku.

Zabytki

Znajduje się wiele budowli z okresu kolonialnego.

Kultura

Muzeum Blue penny,
Muzeum przyrodniczo-historyczne,
Ogród botaniczny Pamplemousses,
Park ptaków Casela,
Wodospady Rochester