Veracruz

Veracruz w Meksyku

Meksyk często jest przedstawiany jako kraj o bardzo trudnym i nieprzyjaznym klimacie, pełnym pustyń i innych terenów na których przeżycie niemal graniczy z cudem. Nie jest to jednak prawdziwy obraz tego państwa – znaleźć w nim można zarówno wilgotne, deszczowe lasy jak i ośnieżone górskie szczyty. Wśród turystów natomiast największą popularnością cieszą się piękne, piaszczyste plaże, których w Meksyku jest mnóstwo. Do najatrakcyjniejszych pod tym względem regionów w kraju należy stan Veracruz, którego terytorium obejmuje długi pas wybrzeża Zatoki Meksykańskiej.

Historia stanu Veracruz, podobnie jak i całej Ameryki Środkowej, związana jest ściśle z plemionami indian, które na długo przed przybyciem tutaj pierwszych Europejczyków zdołali stworzyć na tych ziemiach potężne, wysoko rozwinięte państwa. Największą siłę zdobyli słynni Aztekowie, którzy na przestrzeni lat niemal całkowicie podporządkowali sobie innych mieszkańców tego regionu. Ich potęga upadła wraz z odkryciem Ameryki przez Europejczyków. Pierwsi z nich przybyli tutaj w 1518 roku i natychmiast rozpoczęli podbój tubylców, którzy już pod koniec tego samego stulecia w większości zostali niewolnikami lub ulegli przymusowej chrystianizacji i wymieszali się z ludnością przybywającą ze starego kontynentu. Mimo tego, pod kontrolą Hiszpanów region Veracruz znacznie rozwinął się gospodarczo, powstało wiele kopalń złota i plantacji, które jednak prosperowały dobrze w dużym stopniu dzięki taniej sile roboczej w postaci niewolników. Od momentu ogłoszenia niepodległości przez Meksyk w XIX wieku Veracruz kilkakrotnie nękane było przez wojny i rewolucje, które nawiedzały ten kraj. Okres stabilizacji i pokoju rozpoczął się dopiero w pierwszych dziesięcioleciach XX wieku.

Veracruz od lat uważany jest za istny raj dla każdego miłośnika spędzania czasu nad wodą, czy to w formie spokojnego wypoczynku na plaży, czy też uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych. Jest również jednym z najbardziej zaludnionych i najlepiej rozwiniętych gospodarczo stanów w Meksyku.

Na tle innych regionów w Meksyku stan Veracruz stanowi istną oazę spokoju, gdzie wypoczynek najczęściej przybiera formę relaksu na pięknej i czystej plaży w promieniach tutejszego słońca. Jest to idealne miejsce dla każdego, kto chce spędzić wakacje w ciszy i spokoju, z dala od codziennego życia.