Arequipa

Arequipa

Podróżując po Peru każdy przewodnik turystyczny powinien skupić swoją uwagę na specyficznym regionie, a mianowicie na regionie Arequipa. Wprawdzie to jeden z 24 regionów Peru, a więc wybór jest duży. Nie zmienia to faktu, że Arequipa to pod względem geograficznym prawdziwa turystyczna perełka. Zwłaszcza dla tych, którzy uwielbiają kaniony i piękne widoki.

Zacznijmy od cywilizacji, czyli od stolicy regionu. Sam region nazywa się tak samo, jak jego największe miasto, czyli Arequipa. To miejscowość położona powyżej 2352 metrów nad poziomem morza, która jest nie tylko wysoko położonym miastem Peru, ale także drugim, względem wielkości. To także drugie pod względem zamieszkałej tam ludności (zaraz po stolicy, Limie) peruwiańskie miasto.

Wszystko zaczęło się od 1540 roku, kiedy to w sierpniu osada Arequipa została założona przez emisariusza Pizarro. Już rok później Arequipa otrzymała prawa miejskie z rąk samego cesarza.

Fauna i flora wokół miasta to kolejny plus. Jak już wspominano – Arequipa to stolica regionu Arequipa, czyli obszaru, który charakteryzuje się dwoma najpiękniejszymi i najbardziej głębokimi kanionami Peru o nazwie Cotahuasi i Colca. Sam obszar i okolice miasta to również wulkany. Do najsłynniejszych zalicza się Chachani i El Misti. Ze względu na piękne widoki oraz wspaniałą florę region Arequipa każdego roku odwiedzany jest przez rzeszę turystów.

Oprócz fauny i flory opisywany region cieszy się także jednym z najlepszych systemów szkolnych w kraju. W stolicy Arequipa powstały dwa uniwersytety, które uchodzą za najlepsze w Peru. Prywatny Universidad Católica de Santa Maria założony w 1961 roku oraz publiczny, o znacznie bogatszej historii Universidad Nacional de San Agustín de Arequipa założony w 1828 roku. Miasto Arequipa przyciąga żądnych wiedzy Peruwiańczyków.

Region i samo miasto przyciąga także wspaniałymi zabytkami, które 13 lat temu (dokładnie w 2000 roku) trafiły na światową listę UNESCO. Mowa tu o katedrze Plaza Principal de la Virgen de la Asuncion z 1629 roku położonej przy głównym placu miasta, kościele jezuickim, którego budowa została zapoczątkowana w 1598 roku oraz o klasztorze świętej Katarzyny z 1559 roku. Turyści obecnie mają dostęp do wszystkich zabytków (najdłużej przed turystami bronił się klasztor świętej Katarzyny, który został udostępniony dla zwiedzających dopiero w 1970 roku).

Arequipa zachęca do odwiedzin, przyciąga turystów gościnnością, piękną naturą, niepowtarzalnymi pejzażami oraz zabytkami, które według sławnych światowych badaczy są jednymi z najstarszych i najlepiej zachowanych na świecie. To kolejna kolebka peruwiańskiej kultury i pokazanie, że nawet na wysokości powyżej 2300 metrów nad poziomem oraz można prowadzić normalne życie, studiować lub handlować dobrami materialnymi. Mieszkańcy Arequipa zajmują się głównie handlem, rolnictwem oraz turystami, którzy obecnie stanowią trzon dla gospodarki regionu. Miasto jak i sam region Arequipa to godny polecenia region Peru.