Lima – stolica Peru

peru lima

Największe, najliczniej zasiedlone i tworzące trzon państwa – Lima, stolica Peru, która przyciąga wielu turystów i staje się początkiem każdej turystycznej przygody w kraju andyjskim. Lima znajduje się na północnym wschodzie kraju, tuż przy Oceanie Spokojnym. Zaledwie 12 km od miasta znajduje się osławiony przez historię port Callao.

Lima zajmuje ponad 2.672,28 km², jest zamieszkiwana przez 8 milionów mieszkańców (liczba ciągle rośnie). To daje ponad 2.800 os./km². Miasto kusi licznymi zabytkami oraz położeniem geograficznym. Lima znajduje się przy rzece Rímac. Pierwotnie stolica nosiła nazwę Miasta Królów. Stolica Peru została założona w 1535 roku przez Francisco Pizarro. Zrozumiałą rzeczą jest to, że nie od razu Lima stała się głównym ośrodkiem Peru. Z początku mała osada, która prężnie rozwijana przez gospodarkę rzeczną i przemysł związany z portem sprawiał, że Lima zaczęła przyciągać coraz większą liczbę podróżników oraz mieszkańców, którzy osiedlali się tam na stałe. To sprawiło, że w 1821 roku osada stała się stolicą królestwa Peru. Tak pozostało do dziś. Mimo wielu problemów typowo aglomeracyjnych, Lima jest największym miastem, które oferuje największe możliwości. Skuszeni lepszym życiem Peruwiańczycy przybywają do stolicy, aby tam prowadzić handel lub zając się czymś, co wykracza poza grancie rolnictwa. Nie zapominajmy, że Peru to nadal kraina rolników i upraw oraz hodowli bydła lub produkcji kauczuku.

Dodatkowym atutem dla stolicy jest łagodny klimat, który mimo tropikalnych warunków nie narzuca ogromnych amplitud temperatur lub dużych opadów deszczu. Wilgotność także jest znośna (chociaż w porównaniu do europejskiego klimatu można nazwać Limę wilgotnym miastem).

Oferta dla turystów jest bogata w hotele oraz noclegi. Będą w Limie na pewno nie będziemy się nudzić. Turyści mogą podziwiać wiele zabytków. Do największych i najważniejszych można zaliczyć:

  • Plaza de Armas – najstarszy plac miasta, główny ośrodek Limy z piękną fontanną, która powstała w 1650 roku. Wokół placu spotkamy kolejne zabytki, a mianowicie Katedrę, Pałac Gubernatora i Pałac Arcybiskupa.
  • Kościół św. Dominika – świątynia zbudowana w XVI wieku. Ciekawostką jest fakt, że w piwnicach świątyni pochowana jest święta Róża (pierwsza święta pochodząca z Ameryki).
  • Kościół św. Piotra – kościół do złudzenia przypominający rzymski odpowiednik świątyni Gesu. Jedyny kościół w Limie, który posiada trzy wejścia.
  • Klasztor św. Franciszka – to tak naprawdę zbiór kilku budynków (kościół, klasztor, kaplica). Po zniszczeniach poczynionych przez pożar został odbudowany w 1656 roiku i odwzorowany na styl barokowy.

Lima to podstawowy punkt każdej wycieczki do Peru. Wielkie, piękne i prężnie rozwijające się miasto, które przyciąga zabytkami, kulturą i klimatem. Położone w umiarkowanie łagodnym, jak na warunki tropikalne, miasto cieszy się coraz większą popularnością. Prognozy przewidują, że do 2050 roku Lima może być miejscem zamieszkania ponad 15 milionów mieszkańców. Wszechobecny styl barokowy, życzliwi mieszkańcy, otwartość na turystów i wiele więcej typowo turystycznych plusów sprawia, że coraz częściej jesteśmy świadkami wypraw turystycznych do tego miejsca.