Pieszczany

Pieszczany na Słowacji

Pieszczany to jedne z najbardziej znanych słowackich uzdrowisk. Światowe uznanie przyniosły mu właściwości lecznicze tutejszych wód oraz pokłady torfu.

Dawne i współczesne znaczenie Pieszczany było tak wielkie, że przybywali tu najznamienitsi ludzie danej epoki. Jednym z nich był Ludwik van Beethoven, który leczył się tutaj na reumatyzm. W późniejszych rozmowach przyznawał, że panujące tam warunki mocno go zaskoczyły. Kompozytor przywykł bowiem do luksusowych i eleganckich uzdrowisk, tymczasem Pieszczany przywitały go skromnymi warunkami mieszkaniowymi i dołami szybko napełniającymi się wodą termalną. Warto też odnotować fakt, że w czasie I wojny światowej doszło tu do spotkania trzech cesarzy: austriackiego Karola I, niemieckiego Wilhelma II oraz bułgarskiego Ferdynanda I. Przez pewien czas przemieszkiwał tu również cesarz Karol I, dla którego wygody otwarto w hotelu Thermia Palace urząd pocztowo – telegraficzny. Z kolei zupełnie niedawno, w połowie września 2008 roku, w Pieszczanach odbył się szczyt prezydentów Grupy Wyszehradzkiej. Na pamiątkę tego wydarzenia odsłonięto fontannę, której nazwa pochodzi od imion czterech prezydentów.

Obecnie leczy się tutaj z wielkim powodzeniem neurologiczne schorzenia narządów ruchu oraz choroby reumatyczne. Woda z źródeł, której temperatura dochodzi do 70 st. C, zasila baseny lecznicze i rekreacyjne. Poza tym stosuje się okłady borowinowe oraz okłady z błota. W zależności od zabiegu, aplikuje się go jednorazowo od 5 do nawet 70 kg, a jego temperatura wynosi średnio 40 – 46 st. C. Oczywiście, poza tymi naturalnymi metodami leczniczymi, Pieszczany wykorzystują również najnowsze metody i techniki rehabilitacyjne. Pacjenci korzystają również z zajęć gimnastycznych, dzięki którym bardzo często odnoszone są wspaniałe sukcesy terapeutyczne.

Swoją światową sławę, uzdrowisko zawdzięcza również imprezom kulturalnym, które od samego początku istnienia kurortu stały na bardzo wysokim poziomie. Sprzyjało temu nie tylko podejście właścicieli kurortu, ale i malownicza okolica, do której chętnie zaglądali i zaglądają wielcy tego świata. Szczególnie, że Pieszczany leżą u podnóża gór Považský Inovec, których stoki mają najwięcej dni słonecznych w ciągu roku na Słowacji.

Będąc z wizytą w Pieszczanach, warto zajrzeć do Ducove, w którym odkryto rotundę z okresu Państwa Wielkomorawskiego. Innym interesującym obiektem jest renesansowy pałac, zachowany w doskonałej formie, a znajdujący się w Moravanach. Z wioski tej pochodzi wyjątkowo cenny posążek Wenus, który został wyrzeźbiony w mamucim kle, a jego wiek szacuje się na ponad 4300 lat.