Berno – stolica Szwajcarii

Berno w Szwajcarii

Berno jest jednocześnie stolicą kantonu i Szwajcarii. Znawcy twierdzą, że w odróżnieniu od innych europejskich stolic, miasto przyciąga swoją prowincjonalnością, spokojem i znacznie wolniejszym tempem życia. Na szczególną uwagę zasługuje Stare Miasto, które dzięki kamienicom z piaskowca, pogłębia jeszcze małomiasteczkowy charakter szwajcarskiej stolicy.

Miejscowość zamieszkuje niespełna 130 tys. osób, a aglomerację zaledwie 300 tys. ludzi. Berno położone jest nad rzeką Aare. Zostało założone w 1191 r., a już w 1218 r. było wolnym miastem Rzeszy. Po pewnym czasie przystąpiło jednak do Związku Szwajcarskiego. W przeciwieństwie do innych miast, Berno ominęły tragiczne koleje losu i burzliwa historia. Z wydarzeń zasługujących na uwagę należy wymienić jedynie przyjęcia protestantyzmu przez mieszkańców w 1528 r. oraz pożar centrum miasta, który miał miejsce w 1405 r. Wtedy to doszczętnie spłonęły śródmiejskie zabudowania. Zastąpiły je nowe budowle, wykonane z piaskowca. Średniowieczne centrum zostało wpisane na światową listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Obecnie Berno jest formalną siedzibą szwajcarskiego parlamentu, rządu, urzędów oraz organizacji międzynarodowych. Jest również istotnym ośrodkiem handlowym, turystycznym, kulturalnym, naukowym i komunikacyjnym. W mieście istnieje bardzo ważny węzeł kolejowy i drogowy oraz port lotniczy. Biorąc to wszystko pod uwagę, nie można się dziwić, że co roku miasto odwiedza wielu podróżnych. Turyści są zachwyceni wspomnianym już Starym Miastem oraz znajdującą się na nim, katedrą św. Wincenta. Powstała w XV – XVI – wieku i stanowi jeden z późnogotyckich zabytków. Płaskorzeźba znajdująca się nad drzwiami katedry prezentuje scenę Sądu Ostatecznego. Z kolei na witrażach wewnątrz świątyni umieszczono znane wydarzenia ze Starego Testamentu. Przy katedrze św. Wincenta funkcjonuje także 100 – metrowa wieżą widokowa. Każdy kto pokona 344 schody, będzie mógł podziwiać rozległą, przepiękną panoramę Alp Berneńskich.

Na uwagę zasługuje również inna wieża – zegarowa. Powstała w 1530 roku i początkowo była częścią bramy miejskiej, Obecnie stanowi wielką atrakcję turystyczną, bowiem na cztery minuty przed każdą pełną godziną, na zegarze pojawiają się figurki, odgrywające kilkuminutowe przedstawienie. Z wyliczeń wynika, że zegar jest zaprzeczeniem szwajcarskiej precyzji – spóźnia się aż 3 minuty w ciągu roku.

W Bernie można też zwiedzić kościół gotycki ojców dominikanów, barokową świątynię św. Ducha oraz późnogotycki ratusz z XV wieku. Interesujące są barokowe studnie i kamienice podcieniowe z XVIII wieku. W Bernie nie brakuje również licznych muzeów. Szczególną popularnością cieszy się Muzeum Sztuk Pięknych, w którym zgromadzono prace Paula Klee, Fra Angelico, Ferdinanda Hodlera, Cézanne’a, Matisse’a i Picassa. Turyści oblegają też dom Alberta Einsteina, w którym fizyk stworzył teorię względności (1905 r.).