Lucerna

Lucerna w Szwajcarii

Legenda głosi, że pierwsi osadnicy kierowali się głosem anioła, który wskazał im miejsce założenia nowej osady. Z niewielkiej wsi przy klasztorze benedyktynów powstało jedno z najważniejszych miast w Szwajcarii.

Lucerna, bo o niej tu mowa, powstała najprawdopodobniej w VIII wieku. Pięć stuleci później została sprzedana Habsburgom, ale już w 1332 roku przystąpiła do Związku Szwajcarskiego. Zaledwie pięćdziesiąt lat później zyskała niepodległość. Od czasów Reformacji stała się ostoją katolicyzmu szwajcarskiego i konserwatyzmu. Obecnie jest jednym z chętniej odwiedzanych szwajcarskich miast przez turystów. Zawdzięcza to między innymi Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Klasycznej, który jest organizowany nieprzerwanie od 1938 roku.

Miejscowość jest także istotnym uzdrowiskiem i ośrodkiem turystyczno – wypoczynkowym. Malownicze położenie na zachodnim brzegu Jeziora Czterech Kantonów, po obydwu stronach rzeki Reuss sprawia, że przyjeżdżają tu ludzie potrzebujący odpoczynku i uspokojenia skołatanych nerwów. W dochodzeniu do siebie dopomóc im mogą liczne atrakcje turystyczne i historyczne budowle. Chlubą miasta jest przede wszystkim Kappellbrücke, czyli kryty, drewniany Most Klasztorny. Powstał w 1333 roku. Niestety, oryginalny most spłonął 15 lat temu. Został jednak odbudowany. Podróżni mogą podziwiać zgromadzone tam malowidła, nawiązujące do historii regionu i kraju. W zdecydowanej większości są to kopie obrazów stworzonych przez Heinricha Wägmanna w 1614 roku. Na uwagę zasługuje też Spreuerbrücke – Most Młyński, który zbudowano w 1408 roku. Pokrywają go makabryczne malowidła Caspara Meglingera, nawiązujące do tematu „Taniec Śmierci”.

Spacerowicze powinni koniecznie odwiedzić późnorenesansowy Stary Ratusz zbudowany w latach 1599 – 1603 oraz pozostałości fortyfikacji z 1400 roku. Z tego czasu pochodzi również wieża zegarowa, która nie tylko jest jedną z najstarszych baszt tego typu, ale umieszczony na niej działający mechanizm zegarowy ma ponad 600 lat!

W mieście znajduje się również pomnik Lwa Lucerny, o którym Marek Twain powiedział, że jest to „najsmutniejszy i najbardziej wzruszający kamień świata”. Ma on upamiętniać gwardzistów Ludwika XVI, którzy polegli w obronie Marii Antoniny w czasie Rewolucji Francuskiej.

Oprócz tego na uwagę zasługuje barokowy kościół Jezuitów, XIII – wieczny kościół franciszkanów oraz Pałac Rycerski, w którym następnie umieszczono kolegium jezuickie. Interesujące są również kamienice z XVII i XVIII wieku. Chętni mogą też zwiedzić liczne muzea, m.in. poświęcone życiu i twórczości Picassa i Wagnera. Popularnością cieszy się również muzeum transportu