Valais

Valais w Szwajcarii

Valais to przedziwny kanton szwajcarski, w którym większość obszaru zajmują góry. Są to Alpy Pennińskie, Sabaudzkie, Berneńskie i Leopontyjskie.

Kanton znajduje się w południowej części kraju, tym samym graniczy z Francją i Włochami. Zajmuje ponad 5,2 tys. km2. Obszar ten zamieszkuje niespełna 280 tys. ludzi, którzy porozumiewają się głównie w urzędowym języku francuskim i niemieckim. Warto dodać, że mieszkańcy Szwajcarii porozumiewają się w sumie czterema językami – do wymienionych powyżej należy jeszcze dodać włoski i retoromański. W tym ostatnim można się porozumieć w kantonie Gryzonia. Należy podkreślić, że chociaż granice językowe oddzielają od siebie obszary odmiennych wyznań, kultur ludowych, sposobu ubierania i zwyczajów, to jednak Szwajcarzy posiadają silne poczucie wspólnoty narodowej.

Jak już wspomnieliśmy, region należy do kantonów wyjątkowo górzystych, ale jego zaletą jest gęsta sieć hydrograficzna, którą tworzy w głównej mierze rzeka Rodan i jej dopływy. Nic więc dziwnego, że rozwinęła się tutaj hodowla bydła, uprawa warzyw i winorośli. Na silnie nasłonecznionych stokach można też spotkać drzewa owocowe. Mocno eksploatowane są lasy. To właśnie tutaj produkowane jest mleko i jego przetwory – w tym sławna na całym świecie czekolada. Co roku produkuje się mniej więcej 120 tys. ton tego smakołyku, z czego połowa trafia na stoły w Niemczech, Austrii i Stanach Zjednoczonych. Biorąc to pod uwagę, nie można się dziwić, że Szwajcarzy są największymi łasuchami na świecie. W ciągu roku każdy z nich zjada przeciętnie11 – 12 kg czekolady.

W dodatku kanton Valais słynie z produkcji sera i wina. W szwajcarskim menu główną rolę odgrywa fondue, którego przyrządzanie należy tylko i wyłącznie do mężczyzn. Pokrojony w kostkę biały chleb macza się w roztopionym serze, który podlewa się białym winem z odrobiną czereśniówki. Potrawę należy popić winem fendant. Warto podkreślić, że w kantonie Valais znajdują się najwyżej położone winnice w Europie. Winorośl rośnie nawet na wysokości 2500 m n.p.m. Poza wspomnianym już białym winem fendant, produkuje się tutaj również chardonnay, dole blanche i sauvignon blanche.

Ze względu na ukształtowanie swojej powierzchni, region słynie z licznych ośrodków turystycznych, w których można uprawiać sporty zimowe. Do najbardziej znanych zalicza się m.in. Zermatt, Montana – Vermala oraz Sion – stolica Valais. Zermatt, słynna miejscowość turystyczna, leży u podnóży Matterhornu, na wysokości 1620 m n.p.m. jej cechą charakterystyczną są trasy zjazdowe dla miłośników narciarstwa, zarówno dla początkujących, jak i tych nieco bardziej zaawansowanych. Jeśli zaś chodzi o Sion, to poza tym, że jest ośrodkiem turystycznym, rozwinął się tu także przemysł metalurgiczny, maszynowy, chemiczny i spożywczy. Powstały nawet elektrownie wodne.