Mahdia – najpiękniejszy port Tunezji

640px-MahdiaMahdia, niewielkie miasto położone 50km na południe od Monastiru na małym cyplu, którego potencjał obrony docenił Kalif El Mahdii i wybudował na nim twierdzę. Lata świetności Mahdii przypadły na XIVw. , w XIXw zaistniała jeszcze na krótko jako port handlowy. Dzięki swemu niezwykle korzystnemu położeniu geograficznemu, Mahdia, przez wiele wieków, miała istotne znaczenie strategiczne dla kraju. U progu IX wieku Fatymidzi założyli tu swoją stolicę, podobnie jak później: Normanowie z Sycylii, Almohadesi z Maroka, Hiszpanie i Turcy. W krwawych wojnach Mahdia to traci, to odzyskuje rangę stolicy.

Dzisiaj Mahdia to wioska wakacyjna a zarazem pierwszy port połowowy w Tunezji, najlepiej wyposażony w chłodnie i najnowocześniejsze urządzenia konserwujące świeże połowy, turyści z całego świata spędzają tu wczasy. Dzięki sprzyjającym warunkom, rozwija się tu turystyka. Mahdia to miasto w którym rodzi się sztuka ludowa, a zwłaszcza tkactwo wełny, jedwabiu i koronkarstwo. Miejscami które niewątpliwie powinno się odwiedzić jest Wielki Meczet założony w roku 921 przez Obeyda Allaha i Muzeum Tkactwa Tradycyjnego.

Na turystycznej mapie Tunezji pojawiła się stosunkowo niedawno, dzięki czemu nie została jeszcze zdominowana przez przyjezdnych, dlatego można tu spędzić w spokoju wspaniały urlop lub w ramach ofert rodzinnych odpocząć w gronie najbliższych.

Dziś do Mediny prowadzi brama, która tysiąc lat temu broniła miasta przed nieprzyjacielem. Stare miasto kryje wiele ciekawych miejsc. Strefa hotelowa ciągnie się na północ od centrum i słynie z najpiękniejszych plaż Tunezji. Ten turystyczny kurort zapewnia atrakcje zarówno w lato w trakcie wakacji jak i w ferie zimowe. Mahdia to istne lato zimą, tutaj każda pora roku jest słoneczna. Weekendu Majowego czy sylwestra połączonego z Nowym Rokiem spędzonych w Mahdii nie da się do niczego porównać.