Monastir – najpiękniejszy przylądek Tunezji

Monastir_1956Monastir, miasto usytuowane na niewielkim przylądku 20km na południe od Sousse. Ten turystyczny kurort został założony jako fenicka placówka handlowa, przez kolejne wieki swej historii przechodziło różne koleje losu. Dziś słynie głownie jako rodzinne miasto pierwszego prezydenta Tunezji Habiba Bourguiby. Po odzyskaniu niepodległości rozpoczęła się intensywna przebudowa i modernizacja miasta. Wyburzono sporą część murów mediny. Mimo to do dziś zachował się wspaniały Ribat oraz Wielki Meczet. W Monastirze urodził się pierwszy prezydent niepodległej Tunezji- Habib Burgiba. Na jego cześć wzniesiono meczet, który nazwano jego imieniem. Na cmentarzu miejskim można zobaczyć mauzoleum. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszy się pomnik z brązu na Place du Gouvernorate. Prezentuje on Habiba Burgiba jak młodszego mężczyznę. Monastir oferuje wiele pięknych widoków takich jak cudowne piaszczyste plaże,krystaliczna woda. Można zakosztować wielu rozrywek oraz doznać wielu niezapomnianych wrażeń. Monastir oferuje nam pola golfowe oraz szlaki do jazdy konnej. Jest to również wymarzone miejsce dla miłośników wodnych wrażeń,nurkowanie,parasailing,narty i rowerki wodne,windsurfing to wszystko co na nas czeka. Również nie można zapomnieć o takich rozrywkach jak tenis, minigolf, centra odnowy z saunami, centra fitness a także baseny. Jeśli chodzi o plażę to polecana jest route de la Corniche. Gdy wynurzymy się z wody naszym oczom ukarzą się potężne mury,po przeciwnej stronie ribatu. Natomiast jeżeli zależy nam na ciszy i spokoju najlepiej udać się na wyspę El-Kebira,która umiejscowiona jest na południu. Znajduje się tam nieco mniejsza plaża, lecz zaznamy na niej nieco więcej relaksu.

Nad miastem górują minarety mauzoleum Bourgiby. Budynek został usytuowany pośród muzułmańskiego cmentarza. Obecnie stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Monastiru. Poniżej znajduje się Port jachtowy, dookoła którego powstało mnóstwo kawiarni i restauracji. Można tu skosztować specjałów miejscowej kuchni. Strefa turystyczna o nazwie Skanes Monastir która jest prawdziwą wioską wakacyjną ciągnie się wzdłuż wybrzeża pomiędzy Monastirem a Sousse. Wybudowano tam wiele hoteli, które usytuowane są tuż przy plaży w pięknych ogrodach, z dala od miejskiego zgiełku. Monastir to nietuzinkowe miejsce a spędzone tam wakacje, wczasy, ferie zimowe czy tani sylwester połączony z Nowym Rokiem będą niezapomniane.Mausolee_Bourguiba_Monastir Najstarszym zabytkiem Monastiru jest Ribat Harthema. Ta okazała budowla obronna, broniła wybrzeża i wnętrza kraju przed najeźdźcami. Do dziś możemy podziwiać świetnie zachowane sale modlitw, dziedziniec oraz muzeum, które prezentuje sztukę arabską. Miejsce to przyciąga nie tylko wyznawców islamu, ale również filmowców. W tym miejscu były kręcone zdjęcia do ‚Żywotu Briana’ i ‚W pustyni i w puszczy’. Z baszty Nador rozciąga się piękny widok na zatokę i miasto.

Kolejnym zabytkiem kultury islamu jest Wielki Meczet z IX w. Utworzony został na podstawie kwadratu. Pełnił nie tylko funkcję klasztoru muzułmańskiego, ale także twierdzy obronnej. Zdobi go malowniczy minaret. Zabytek można zwiedzać codziennie 9.00-13.00. Turyści, którzy nie są wyznawcami islamu mogą zwiedzać jedynie dziedziniec. Warunkiem wejścia na teren meczetu jest skromne ubranie.

Gorący Weekend Majowy spędzony w Monastirze pozostawi piękną opaleniznę a ciepłą zima pozwali przeżyć jedyne w swoim rodzaju lato zimą. Idealne warunki do spędzenia wspaniałego urlopu zapewniają w Monastirze rozległe plaże nad brzegiem czystego morza. Monastir ma dużo do zaoferowania turystom, oferty rodzinne są szczególnie ciekawe ze względu na możliwość uprawiania wielu rozmaitych sportów wodnych, takich jak: nurkowanie, narty i rowery wodne.

Ciekawym zabytkiem Monastiru jest Ribat czyli klasztor muzułmański. Wzniosły budynek jest otoczony murem,posiada on wieżę oraz salę modlitw. Dodatkową ciekawostką jest to że na jego terenie kręcono takie filmy jak:”Angielski Pacjent”,” Żywot Briana”,znany nam ”Matrix 2”, czy też ”W pustynie i w puszczy”.

Kolejnym ciekawym zjawiskiem jest Minaret. To wysoka wieża która stawiana jest przy meczecie z nadwieszonym balkonem. Skąd muezin mógł nawoływać swoich wiernych do modlitwy.

W Monastirze urodził się pierwszy prezydent niepodległej Tunezji- Habib Burgiba. Na jego cześć wzniesiono meczet, który nazwano jego imieniem. Na cmentarzu miejskim można zobaczyć mauzoleum. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszy się pomnik z brązu na Place du Gouvernorate. Prezentuje on Habiba Burgiba jak młodszego mężczyznę.

Warto również zaglądnąć do Muzeum Strojów Tradycyjnych. Również nie powinniśmy ominąć starego miasta jakim jest Medyna, gdzie można udać się na ciekawe zakupy na kolorowych bazarkach.

Monastir niegdyś był jedynie spokojną wioską rybacką,teraz stanowi jeden z najbardziej znanych i popularnych kurortów w Tunezji.

Monastir oferuje wiele pięknych widoków takich jak cudowne piaszczyste plaże,krystaliczna woda. Można zakosztować wielu rozrywek oraz doznać wielu niezapomnianych wrażeń. Monastir oferuje nam pola golfowe oraz szlaki do jazdy konnej. Jest to również wymarzone miejsce dla miłośników wodnych wrażeń,nurkowanie,parasailing,narty i rowerki wodne,windsurfing to wszystko co na nas czeka. Również nie można zapomnieć o takich rozrywkach jak tenis, minigolf, centra odnowy z saunami, centra fitness a także baseny.

Jeśli chodzi o plażę to polecana jest route de la Corniche. Gdy wynurzymy się z wody naszym oczom ukarzą się potężne mury,po przeciwnej stronie ribatu. Natomiast jeżeli zależy nam na ciszy i spokoju najlepiej udać się na wyspę El-Kebira,która umiejscowiona jest na południu. Znajduje się tam nieco mniejsza plaża,lecz zaznamy na niej nieco więcej relaksu.