Alanya

Alanya w turcjiAlanya leży w Turcji, w prowincji Antlaya, na Riwierze Tureckiej, nad Morzem Śródziemnym. 36°33′N 32°00′E. Tutejsze lotnisko to Port Lotniczy w Antalya (AYT). Lotnisko położone jest 17 km od głównego miasta na wybrzeżu śródziemnomorskim. Znajdują się tu 2 terminale.Pierwotnie obszar Alanyi był zamieszkiwany w erze paleolitu. Następnie jej obszar zasiedlali Rzymianie oraz Bizantyjczycy, w następnej kolejności Turcy seldżuccy. Ich zasługą było stworzenie mocarnego imperium z głównym portem w Alanyi.

Najbardziej fascynującą budowlą jest Twierdza Bizantyjska, która znajduje się na szczycie wzgórza. Budynek został uznany jako jedna z najznakomitszych twierdz Anatolii. Przypuszczalnie została wybudowana w latach 1226-1232. Jej element stanowi Czerwona Wieża, była pierwszą budowlą wzniesioną przez Turków na Alanii. Składa się ona jakby z trzech części oddzielonych od siebie murami miejskimi i kolejnymi liniami obrony. Znajdująca się u zachodniego podnóża Twierdzy jaskinia jest jedną z nielicznych jaskiń przygotowanych do zwiedzania w tym terenie. Między innymi ze względu na swój leczniczy charakter jest ona miejscem wypadów turystów. Znajdziemy w niej mnóstwo wielobarwnych stalagmitów i stalaktytów. które liczą do 15 metrów długości.
Inne zabytki to:
Kizil Kule- jest to czerwona wieża
Tarssane-doki

Alanya oferuje mnóstwo rozrywek,do naszej dyspozycji jest cała gama sportów wodnych, dodatkowo można pograć w tenisa czy też spróbować swoich sił na bungee. Warto udać się na szalony rafting albo jeep safari. W dniu „odkrywcy” można wybrać się na ciekawą wycieczkę, choćby do jednego z najpiękniejszych cudów natury na Ziemi – Kapadocji. W dzień „indywidualisty” koniecznie trzeba się wybrać na spacer po zielonych parkach z fontannami, zwiedzić wielką jaskinię lub wdrapać się na potężną twierdzę, skąd rozpościera się wspaniały widok.

Zobaczyć również można:
Grotę Kochanków,
Jaskinie Piratów,
Jaskinie Fosforyzującą,
Jaskinię Damala.

W okolicy Alanyi znajdują się aż trzy wspaniałe, piaszczyste plaże, wyróżnione odznaczeniem błękitnej flagi. Morze wokół Alanyi jest idealne do pływania. Alanya jest prawdziwym rajem dla osób kochających słońce, morze i piasek. Jeżeli lubisz zwiedzać jaskinie, to koniecznie musisz odwiedzić jaskinię Damlatas, w pobliżu której znajduje się również Muzeum Etnograficzne. Łodzią można dostać się również do trzech innych jaskiń w okolicy: Phosphorus Cave, Kizlar Cave oraz Asiklar Cave.

Alanya jest miejscem, gdzie znajdziemy wiele nocnych rozrywek. Dodatkowo znajdziemy także knajpki, dyskoteki, kluby, restauracje oraz puby.

W regionie miasta Alanya najsłynniejszą plażą jest Plaża Kleopatry z bajecznie czystą wodą. Legenda głosi, że kąpała się na niej sama Kleopatra. Plaża rozciąga się od skalistego przylądka z położoną na nim twierdzą. Na jej terenie znajduje się dodatkowo gruby żwir,lecz w większości jest jednak piaszczysta i przypomina Bałtyk.

Zabytki Seldżuckie

Górująca nad Alanyą XIII-wieczna twierdza czy też meczet Alladyna w Konyi to budowle, które na terenie Anatolii wznieśli Turcy Seldżuccy. To właśnie ten lud stworzył w Azji Mniejszej pierwsze wielkie państwo tureckie. Sułtanat Rumu, bo tak nazywało się to państwo, istniało w latach 1077 – 1307.

Ród Seldżuków wywodził się od wodza Seldżuka, żyjącego na przełomie X i XI w. Z czasem mianem Turków Seldżuckich zaczęto nazywać wszystkie grupy ludów tureckich, które rządzone były przez władców z tego właśnie rodu. W 1040 r. Seldżucy pokonali pod Dandankanem Ghaznawidów i utworzyli swoje państwo. Wnuk Seldżuka Tughril Beg zdobył Bagdad, a następnie przyjął tytuł sułtana i założył dynastię Wielkich Seldżuków. Przełomowym momentem w historii Seldżuków było jednak pokonanie armii bizantyjskiej pod Manzikertem w 1071 r., po której poszczególne oddziały wojowników nie miały już oporów przed zapuszczaniem się w głąb Anatolii. Zwycięski wódz Alp Arslan nie miał początkowo zamiaru podbijać Azji Mniejszej, jednak jego wojownicy raz po raz brali udział w toczącej się na terenie Cesarstwa wojnie domowej, a przez kolejnych pretendentów do tronu cesarskiego byli oni obficie wynagradzani. W takiej sytuacji znalazł się również kuzyn Alp Arslana, Sulajman, który zjednał sobie licznych zwolenników i w 1077 r. ogłosił się władcą Sułtanatu Rumu.

 

Sułtanat Rumu całkowicie uniezależnił się od Wielkich Seldżuków w 1092 r. Następca Sulajmana, Kilidż Arslan przeniósł stolicę państwa do Konyi, która pełniła tę funkcję do 1243 r. Początkowo Sułtanat Rumu musiał zmagać się z wieloma zagrożeniami zewnętrznymi -krzyżowcami, Daniszmendydami oraz Cesarstwem Bizantyjskim, ale po pokonaniu tego ostatniego państwa w bitwie pod Myriokefalon w 1176 r. i wcieleniu resztek państwa Daniszmendydów, Sułtanat zanotował kilkadziesiąt lat spokoju. Kolejni władcy zajęli Antalyę, Tokat, Erzurum i Synopę, a sułtan Alaeddin Keykobad I ufortyfikował w latach 30-tych XIII w. Alanyę. Ekspansja terytorialna szła w parze z rozkwitem kulturalnym, a dostęp do Morza Śródziemnego umożliwił władcom z dynastii rumijskiej rozwinięcie intensywnej wymiany handlowej. Złoty okres z historii Sułtananu Rumu zakończył się wraz z najazdami Mongołów. W 1243 r. Turcy Seldżuccy ponieśli sromotną klęskę pod Köse Dağ i choć formalnie Sułtanat Rumu przestał istnieć dopiero w 1307 r., to praktycznie w latach 1243 – 1307 większa część Anatolii znalazła się pod zwierzchnictwem mongolskiej dynastii ilchanidzkiej.

 

Po Turkach Seldżuckich pozostało do dziś wiele zabytków. Najwięcej z nich można zobaczyć w dawnej stolicy Sułtanatu Rumu – Konyi, ale kilka obiektów znajduje się także na południowym wybrzeżu Turcji. W Konyi na uwagę zasługuje przede wszystkim Meczet Alladyna, nazwany tak na cześć Alaeddina Keykobada I, który nie tylko zabezpieczył południowe wybrzeże Anatolii przed Mongołami, ale też sprowadził do swojego państwa założyciela Zakonu Wirujących Derwiszy – Celaddina Rumiego, nazywanego powszechnie Mevlavą. Świątynia była budowana od I poł. XII w. i została ukończona w 1221 r., a do jej konstrukcji użyte zostały pozostałości świątyń rzymskich i bizantyjskich. Koniecznie trzeba też zajrzeć do Mauzoleum Rumiego – zwanego Zielonym Grobowcem. Jest to XIII-wieczny zespół klasztorny Wirujących Derwiszów, w którym pochowany został Celaddin Rumi, a także liczni jego wyznawcy. W czasach panowania Kemal Atatürka Mauzoleum zostało przekształcone na Muzeum Sztuki Islamu Mevlânâ Müzesi. Dla wyznawców Islamu jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ znajduje się tu kilka relikwii, w tym szkatułka z włosami z brody Mahometa. Szkatuła jest otwierana raz w roku i w tym czasie do Konyi tłumnie przybywają muzułmanie, nie tylko z Turcji, ale i spoza jej granic. Poza relikwiami w muzeum zobaczyć można wydania Koranu z różnych okresów, manuskrypty, dywany, a także stare instrumenty muzyczne.

 

Innym miejscem, w którym znajdują się zabytkowe budowle seldżuckie jest Alanya. Nad tym popularnym, śródziemnomorskim kurortem wznosi się okazała twierdza, zbudowana przez Alaeddina Keykobada I z pocz. XIII w. Twierdza położona jest na wzgórzu o wysokości ok. 250 m n.p.m., które z trzech stron oblane jest wodą. W obrębie tzw. Zamku Wewnętrznego znajduje się m.in. meczet, świątynia bizantyjska, dawne koszary i magazyny. Wokół cytadeli wiją się mury obronne, a po wschodniej stronie cypla wznosi się Czerwona Wieża – symbol Alanyi. Tuż obok Wieży usytuowana jest także seldżucka stocznia, składająca się z pięciu zabudowanych doków o dł. 40 m.