Błękitny meczet w Stambule

Błękitny meczet w Stambule w Turcji

Sztuka i kultura wyznawców islamu bardzo często kojarzona jest z meczetami, nic dziwnego, są one bowiem bardzo charakterystyczną cechę architektury panującej we wszystkich krajach arabskich. Jedna najbardziej znanych budowli tego typu znajduje się w Stambule, będącym bardzo ważnym miejscem nie tylko dla historii islamu lecz także dla całej kultury europejskiej.

W 1609 roku, młody, 19-letni sułtan Imperium Osmańskiego Ahmed I zainicjował w ówczesnej stolicy państwa, Stambule, budowę świątyni, która w założeniu swoją wspaniałością miała przyćmić inny budynek: Hagię Sofię. Pierwotnie zbudowana była ona jako świątynia chrześcijańska, jednak po zdobyciu Konstantynopola przez Turków i przemianowaniu go na Stambuł, zmienioną ją w meczet. Mimo to, ambicją sułtana było wzniesienie równie wspaniałej budowli rękami wyznawców islamu. Dołożono wszelkich starań, aby świątynia ta, nazwana Błękitnym Meczetem, stała się najważniejszym miejscem kultu w całym Imperium Tureckim. Umiejscowiono go w pobliżu miejsca, z którego nad miastem górowała już Hagia Sofia, a także niedaleko Pałacu Topkapi, ówczesnej siedziby tureckich sułtanów.

Sama budowla jest ogromna i sprawia niesamowite wrażenie. W odróżnieniu od chrześcijańskich świątyń budowanych na planie krzyża, ma on kształt kwadratu. Już sam dziedziniec może wprawić w osłupienie zwiedzającego. Dzieli się on na dwie części wewnętrzną i zewnętrzną. Do części zewnętrznej wiedzie aż pięć ozdobnych bram. Znajduje się na nim ozdobna fontanna służąca do obmywania się przed wejściem do świątyni midha. Do części wewnętrznej dostać się można trzema bramami. Jest on znacznie bardziej okazały otoczony licznymi krużgankami wspartymi licznymi kolumnami stopniowo przygotowuje gościa na to, co zastanie wewnątrz budowli.

Już od samego momentu wejścia do środka meczetu czuć na swojej skórze niesamowity charakter i klimat tak, jakby znaleźć się w samym centrum kultury islamskiej. Zadziwić może rozmach i bogactwo, dzięki któremu miejsce to ze spokojem równać się może z największymi świątyniami chrześcijańskimi. Całe wnętrze utrzymane jest w kolorze błękitnym, co dało budowli jej obecną nazwę. W meczecie stale panuje atmosfera ciszy i skupienia, co spowodowane jest faktem, że wciąż jest to miejsce kultu, w którym stale przebywają modlący się muzułmanie należy więc zachowywać się z szacunkiem. Obowiązkowe jest zdjęcie butów oraz zakrycie ramion przez kobiety ? osoba nie respektująca tych zasad nie zostanie wpuszczona do wnętrza.

Budowle takie jak Błękitny Meczet stanowią niemal obowiązkowy punkt każdej wyprawy w obce strony. Pozwala w bardzo specyficzny sposób poznać i poczuć charakter różnych kultur, bez konieczności zgłębiania się w liczne grube książki i podręczniki.