Bodrum – połączenie historii z nowoczesnością

bodrum w TurcjiBodrum położone jest w miejscu gdzie niegdyś znajdowało się starożytne miasto Halikarnas, w którym znajdowało się słynne Mauzoleum w Halikarnasie, jeden z siedmiu cudów antycznego świata, który niestety nie przetrwał do naszych czasów.

Bodrum jest miejscem wyjątkowym, ponieważ łączy pozostałości starożytnej cywilizacji, fragmenty antycznych budowli z nowoczesną infrastrukturą będącą miejscem wypoczynku dla tłumów zagranicznych turystów. Do lat 60-tych XX wieku Bodrum było jedynie wioską rybacką, dziś natomiast jest jednym z najważniejszych tureckich ośrodków turystycznych.

Wschodnia część Bodrum posiada długą, piaszczystą plażę, przy której znajdują się liczne bary, restauracje, sklepiki z pamiątkami i kluby nocne, z których największy, Halikarnas, mieści nawet 4000 ludzi! Życie nocne podobnie jak w innych śródziemnomorskich kurortach zaczyna się dopiero po 22, wtedy otwarte zostają bary i kluby a ludzie wychodzą na miasto. Druga, zachodnia część miasta jest zdecydowanie spokojniejsza. Tutaj życie koncentruje się wokół przystani i Yacht Clubu. Można tu znaleźć drogie supermarkety z ekskluzywnymi produktami, czy dobre sklepy odzieżowe.

Co warto zobaczyć w Bodrum

  • Zamek Świętego Piotra – jego budowę rozpoczęli Joannici już w 1402 roku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych obiektów średniowiecznych na świecie. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Archeologii Podwodnej, gdzie można oglądać odrestaurowane łodzie z dawnych czasów, między innymi słynny Uluburun – jeden z najstarszych (XIV wZamek Świętego Piotra w Bodrumiek przed naszą erą!!!) i najbogatszych wraków statków odnalezionych do tej pory na świecie.
  • Amfiteatr – kolejne świadectwo wielkiej przeszłości Bodrum. Ukończony dopiero w czasach Rzymskich. Jeden z najlepiej zachowanych zabytków z czasów Halikarnasu
  • Mauzoleum w Halikarnasie – pozostały niestety tylko ruiny. Fundamenty starożytnego cudu można znaleźć nieopodal portu
  • Brama Myndos – stara brama miejska, zbudowana za panowania króla Mauzolosa. Była sceną jednej z wielkich bitew podczas oblężenia miasta przez Aleksandra Wielkiego

Pogoda i klimat Bodrum

Między listopadem a kwietniem w Bodrum panuje bardzo przyjemna pogoda, jedynie czasem zdarzają się ulewne deszcze, głównie w listopadzie. Bardzo przyjemnym miesiącem jest Luty, noce nie są zbyt zimne a wszędzie dookoła znajdują się kwitnące migdałowce oraz dzika rukola. Po kwietniu zaczyna się prawdziwe lato. Temperatury dochodzą do 40 stopni Celcjusza, jest słonecznie i bez deszczu.