Izmir

Izmir w Turcji

Południowe i zachodnie wybrzeża morskie Turcji to prawdopodobnie najchętniej odwiedzane przez turystów regiony tego kraju. Izmir, miasto położone na zachodnim wybrzeżu, doskonale z tej popularności korzysta. Jego atrakcyjne, nadmorskie położenie pozwoliło mu się rozwinąć do rozmiarów jednego z największych miast Turcji, a także wielkiego centrum turystycznego.

Pierwsi ludzie osiedlili się tutaj prawdopodobnie w trzecim tysiącleciu p.n.e. Izmir powstał ok. 1000 lat p.n.e., jest więc niezwykle starym miastem. Początkowo nie był jednak znaczącą osadą. Zmieniło się to dopiero po podboju tych terenów przez Aleksandra Wielkiego, kiedy to miasto niemal całkowicie zmienione zostało w fortecę. Gdy Anatolia przejęta została przez kolejne państwo, Imperium Rzymskie, Izmir był już dużym i znaczącym ośrodkiem miejskim, który wzbogacił się głównie na handlu morskim. Na początku naszej ery dosyć szybko zaczęło pojawiać się tu chrześcijaństwo, a wyznawcy tej młodej wówczas religii stanowili wtedy sporą część mieszkańców miasta. W pierwszych wiekach średniowiecza Izmir stał się obiektem zainteresowań innych narodów. Jako pierwsi zaczęli atakować je Arabowie. Od XI aż do XV wieku miasto kilkakrotnie zmieniało swoich władców, wśród których wymienić można Turków, Genueńczyków, a nawet Mongołów. Od 1415 r. znajdowało się w granicach Imperium Osmańskiego. Turcy, pomimo niechęci lub wręcz wrogości do kultury europejskiej, pozwalali przybyszom ze starego kontynentu na swobodne prowadzenie transakcji handlowych w mieście, przez co mogło ono czerpać ogromne zyski i stale się rozwijać. W XX wieku na krótki czas Izmir włączony został do niepodległej Grecji, szybko jednak został odzyskany przez wojska tureckie.

Dzisiejszy Izmir jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej znanych tureckich miast. Pomimo tego, że dla większości turystów najważniejsze są tutejsze luksusowe hotele oraz rozległe, czyste plaże, to miasto to posiada wiele interesujących zabytków. Jednym z jego znaków rozpoznawczych jest wieża zegarowa, zbudowana w 1901 roku. Ciekawostką jest, że została ona zaprojektowana przez francuskiego architekta, zaś znajdujący się w niej zegar był darem od niemieckiego cesarza.

Ciepły klimat i piękne wybrzeże morskie to główne atuty Izmiru. Jak widać, dla tysięcy turystów odwiedzających co roku to miasto, są one w zupełności wystarczające.