Konya

Konya w Turcji

Pomimo tego, że półwysep Anatolia, na którym leży większość terytorium Turcji, już od tysięcy lat był zamieszkany przez rozmaite narody oraz zajmowany przez potężne imperia, to największe piętno odcisnęła na nim kultura arabska. Widać to przede wszystkim w architekturze tutejszych miast, z których wiele powstało tysiące lat temu, a dopiero potem wpadło w strefę wpływów tej fascynującej cywilizacji. Właśnie takim miastem jest Konya, położona w południowej części tego kraju.

Konya założona została prawdopodobnie przez ludy zamieszkujące te tereny w drugim tysiącleciu p.n.e. Dokładniejsza historia miasta znana jest od momentu jego podboju przez Imperium Perskie a następnie przez wojska macedońskie pod wodzą Aleksandra Wielkiego, co miało miejsce w IV wieku p.n.e. Pod panowaniem Rzymskim oraz Bizantyjskim miasto nie uświadczyło zbyt wielkiej uwagi ze strony swoich władców. Już od VII wieku zaczęło być atakowane przez plemiona arabskie, aż w 1071 roku zostało zajęte przez wojska Seldżuków ? potężnej arabskiej dynastii, która panowała wówczas nad wieloma terenami w tej części świata. Utworzyli oni tutaj państwo nazwane Sułtanatem Rum, którego Konya została stolicą. Wtedy też nastąpił gwałtowny rozwój miasta, którego efekty można podziwiać do dzisiaj. Sułtanat upadł na początku XIV wieku wskutek najazdów koczowniczych Mongołów, jednak sama Konya zachowała swoje piękno i bogactwo. Tereny te od 1420 roku znajdowały się w granicach Imperium Osmańskiego, w którym to Konya była stolicą jednej z jego prowincji.

Dzisiejsza Konya to przede wszystkim miasto po brzegi przepełnione elementami charakterystycznymi dla typowego miasta zamieszkanego przez Muzułmanów. Znajduje się tu mnóstwo meczetów pochodzących z różnych okresów historii, zaś niektóre z nich pełnią również funkcje grobowców, w których spoczywają osoby zasłużone dla miasta. Znaleźć tutaj można także wiele muzeów poświęconych głównie kulturze arabskiej i tureckiej. W mieście będącym tak dużym centrum kulturalnym nie mogło zabraknąć także renomowanej uczelni wyższej – w Konyi znajduje się jeden z najważniejszych tureckich uniwersytetów.

Turcja jest dużym krajem skrywającym w sobie mnóstwo interesujących miejsc, przez co trudno jest się zdecydować, które z nich jest najbardziej warte odwiedzenia. Z pewnością jednak Konya ma do zaoferowania nie mniej niż inne, być może bardziej znane, tureckie miasta.