Luizjana

Luizjana w usa Luizjana to stan na południu USA, nad Zatoką Meksykańską. Graniczy na północy z Arkansas, na wschodzie z Missisipi, a na zachodzie z Teksasem. Nad Zatoką Meksykańską rozpościerają się obszary nizinne.
W części południowo – wschodniej duży obszar zajmuje delta Missisipi.
Na wybrzeżu występują liczne jeziora i bagna.
29.08.2005 r. Huragan Katrina nawiedził Luizjanę i zalał
Nowy Orlean, największe miasto.
Najważniejsze miasta Luizjany to:
-Nowy Orlean
-Baton Rouge
-Shreveport
-Lafayette
-Lake Charles

-Nowy Orlean
Nowy Orlean jest ważnym ośrodkiem kulturalnym uważanym za kolebkę jazzu.
W mieście odbywają się liczne festiwale jazzowe. Znany jest ze swojej żywności. Nowo  Orleańska żywność  jest prawdopodobnie pielęgnowana terytorialnie. Łączą miejscową tradycję z tradycjami:
Afrykańską, Francuską, Hiszpańską.
Ciekawe zabytki to:
French Quarter: najstarsza część miasta, zabytkowa zabudowa
z okresu francuskiego i hiszpańskiego panowania.
Murowane kamienice z charakterystycznymi balkonami,
kolorowymi elewacjami. Turystyczne centrum miasta i całego regionu. Centralną ulicą French Quarter jest Bourbon Street, pełna
restauracji i nocnych klubów, przyciągająca każdego wieczoru tłumy gości.
Większość klubów wypełnia muzyka grana na żywo, przy czym jazz stanowi niewielką część repertuaru grających tu muzyków.
Należy też podkreślić, że zdecydowana większość „atrakcji” skierowana jest do mało wybrednych turystów i ma wiele wspólnego z prawdziwą sztuką Nowego Orleanu.
Mardi Gras: podczas nowoorleańskiego karnawału organizowanych jest wiele parad w niemal wszystkich częściach miasta ( największa parada prowadzi przez St. Charls Ave).
Głównym rekwizytem są kolorowe paciorki , którymi mężczyźni obdarowują urodziwe panie. Parady i zabawy do białego rana doskonale oddają rozwiązłą atmosferę Nowego Orleanu, zwanego często Big Easy.
Cmentarze: Nowoorleańskie cmentarze są jedną z głównych atrakcji miasta. Zmarli są bowiem chowani w grobowcach, różnych rozmiarów i kształtów często zdobionych rzeźbami świętych i patronów. Niestety władze miasta zalecają zwiedzanie nekropolii w większych grupach, ze względu na  wandali.

The National D-Day Museum: muzeum poswięcone drugiej wojnie światowej. Zwiedzający mogą obejrzeć oryginalne wyposażenie armii amerykańskiej z czasów wojny oraz zapoznać się z multimedialnymi prezentacjami z tamtego okresu.
Audubon Zoo: liczące 235,000 m2, zlokalizowane na pd.- zach. krańcu Nowego Orleanu Zoo jest domem dla około 2 tysięcy gatunków zwierząt. Jedną z atrakcji jest aligator albinos.
Mosty Nowego Orleanu: Nowy Orlean jest bardzo interesującym miastem dla miłośników konstrukcji mostowych. Od południa miasto graniczy z rzeką Missisipi, nad którą prowadzą jedynie dwie przeprawy mostowe:
Oprócz przepraw mostowych przez Missisipi dostępne są także połączenia promowe. Od północy miasto otoczone jest wodami jeziora Pontchartrain, przez które prowadzi kilka przepraw mostowych:
– Lake Pontchartrain Couseway: najdłuższy most świata (38,422 km)
– Twin Spans: autostrada międzystanowa J10
Jackson Square ( Nowy Orlean): serce Dzielnicy Francuskiej gdzie za darmo można posłuchać najlepszych orkiestr dętych na świecie i muzyki jazzowej
Zachód słońca na Missisipi ( Nowy Orlean): wystarczy usiąść na drewnianej ławeczce i poobserwować, jak niebo nad jedną z największych rzek świata powoli zmienia kolor na fioletowy
Eunice: gościnne kajuńskie miasteczko na prerii; główna scena muzyczna regionu
Bagna w krainie Kajun: wyprawy na niewielkich łódkach przez niesamowite, zarośnięte hiszpańskim mchem bagienne rozlewiska
Udając się na wycieczkę po Nowym Orleanie, polecam spacer po Vieux Carre, znanej jako Dzielnica Francuska ( French Quanter) pełnej wąskich uliczek, żelaznych bram, pięknych starych budynków i ogrodów. W czasie  wycieczki po mieście można zwiedzić Jackson Square, Royal Street, Bourbon Street, muzea. Interesującym rozwiązaniem jest także całodniowa wyprawa na bagna, mokradła lub rejs parowcem po Missisipi z obiadem i tańcami do granej przez zespół muzyki.
Obowiązkowym punktem na trasie jest Red Mountain, gdzie można zobaczyć kolosalny liczący 55 stóp pomnik Vulcan, największy na świecie żelazny posąg, który został wybrany zwycięzcą głównej nagrody na St. Louis World is Fair w 1904 r.
Nashville,
Następnie  przejazd do muzycznego miasta  Nashville, uznanego za światową stolicę country. Warto także  odwiedzić Nashville i poznać atrakcje z nim związane takie jak: Country Music Hall of Fame. Warto także odwiedzić Memphis. Miasto to łączy w sobie urok starego południa z ekscytującym tempem życia nowoczesnej metropolii. Możliwość zwiedzenia centrum miasta ze względu na  słynną Beale Street, następnie odwiedzenie pałacowej rezydencji Elvisa Presleya ( Graceland).
Atrakcją  jest także National Militarry Park, rozpościerający się na powierzchni 1700 akrów, gdzie forty, okopy i pozycje artyleryjskie stworzone przez wojsko używane były w czasie oblężenia tego miasta.
Można także pojechać do New Iberia i Avery Islad, miejsc narodzin sosu tabasco. Inne atrakcje to Jungle Garden z bujną tropikalną roślinnością ,oraz pełne czapli białych
Bird City.
Dodatkową informacją  dla turystów są sławni ludzie, którzy pochodzą z Luizjany:
-Louis Armstrong
-Truman Capote
-Britney Spears

Ostatnią ciekawostką , o której wspomnę jest odbywający się w kwietniu Międzynarodowy Festiwal Luizjany w La Fayette.