El Oriente

Cumana w wenezueli

Słysząc nazwę El Oriente z pewnością wszystkim nam na myśl przychodzi Daleki Wschód, ale nic bardziej mylnego. Takim to oto mianem określana jest północno-wschodnia część Wenezueli, samo słowo Orient znaczy w końcu „Wschód”. Znajduje się tutaj wiele kurortów, zabytków i innych ośrodków turystycznych, które cieszą się ogromną popularnością.

Barlovento

Barlovento to wschodnia część stanu Miranda, słowo barlovento można dosłownie przetłumaczyć jako „nawietrzna”. Panuje tutaj bardzo specyficzny klimat , dzięki któremu można tutaj przez cały rok cieszyć się bujną zielenią. Barlovento słynie z upraw kakaowca, kiedyś były tu potężne hacjendy, lecz upadły one po zniesieniu niewolnictwa. Dziś dalej uprawiane jest kakao, ale na mniejszą skalę i głównie przez ludność pochodzenia afrykańskiego, której jest zdecydowana większość w tym regionie.

Główne atrakcje tego regionu to wspaniałe plaże, które należą do najpiękniejszych w całej Wenezueli. Warto też odwiedzić Park Narodowy Laguna de Tacarigua.

Barcelona

Każdy z nas zna Barcelonę położoną w Hiszpanii, ale warto wiedzieć, że jest jeszcze jedna Barcelona, w Wenezueli, która w dodatku jest stolicą stanu i leży w centrum przemysłu naftowego, który jest fundamentem gospodarki tego kraju.

Warto poświęcić jeden dzień na zwiedzenie Barcelony, znajduje się tutaj bardzo wiele zabytków. Do najważniejszych z pewnością należy zaliczyć kompleks turystyczny Complejo Turistico El Morro, ruiny klasztoru św. Franciszka oraz Plaza Boyaca, pierwszy plac Barcelony.

Puerto la Cruz

Miasto powstało pod koniec XVIII wieku, więc nie trudno się domyślić, że nie ma tu zbyt wiele zabytków do zwiedzania. Puerto la Cruz to nowoczesny ośrodek nastawiony przede wszystkim na turystykę.

Główne atrakcje zlokalizowane są przy Paseo Colon, bulwarze przy plaży. Jest tutaj wszystko, czego mogą tylko potrzebować turyści. Warto więc skorzystać z obecności biur podróży i wykupić wycieczkę na pobliskie wyspy tworzące Park Narodowy Mochima. Wyspy te są bardzo ważną atrakcją tego regionu i wiele osób się na nie wybiera.

Cumana

Cumana to najstarsze miasto hiszpańskie założone przez franciszkanów w roku 1515. Jest to ogromna atrakcja, więc będąc w El Oriente trzeba wręcz tutaj wstąpić.

Miasto przez pierwsze sto lat swego istnienia borykało się z ciągłymi atakami miejscowych Indian, którzy kilkakrotnie niszczyli Cumana doszczętnie. Stąd też tak duża liczba fortyfikacji w tym mieście. Warto więc zajrzeć do Castillo de San Antonio de la Eminencia, który znajduje się na najwyższym wzniesieniu Cumana i jest najbardziej widoczną i rozpoznawalną budowlą w mieście oraz do Castillo de Santa Maria de la Cabeza.

W mieście tym jednak jest o wiele więcej atrakcji dlatego warto poświęcić przynajmniej jeden, cały dzień na zwiedzenie Cumana.

Cueva del Guacharo

W pobliżu miasta Cumana znajduje się jaskinia Cueva del Guacharo, największa i najdłuższa jaskinia w całej Wenezueli, która ma długość 10 km. Żyją tutaj nocne ptaki, guacharo. Wstęp do środka jest tylko z przewodnikiem, który oprowadza grupę z lampą naftową. Aparaty, telefony i inne urządzenia trzeba zostawić przed wejściem do jaskini.