Wyspa Margarita (Isla Margarita)

Wyspa Margarita w wenezueli

Isla Margarita jest ulubionym celem zakupowych wypraw Wenezuelczyków, z racji tego, że jest to strefa bezcłowa. Również turyści szaleją tutaj jeśli chodzi zakupy. Jednak to nie z tego Isla Margarita uchodzi za jeden z najlepszych miejsc do spędzenia wakacji na Morzu Karaibskim. Znajdują się tutaj wspaniałe plaże i wiele kurortów, które oferują luksusowy wypoczynek dla każdego.

Jednak Isla Margarita i jej sąsiednie wyspy mogą zaoferować znacznie więcej niż strefę wolnocłową oraz niesamowite plaże.

Porlamar

Porlamar jest pierwszym celem turystów przybywających na wyspę. Jest to prężnie rozwijające się miasto, pełno tutaj sklepów, restauracji, barów itd. W mieście można kupić praktycznie wszystko, dużą atrakcją jest również bardzo bogate życie nocne. Porlamar zamieszkuje przeszło 200 tysięcy osób.

Pampatar

Pampatar to miasto, które ma znacznie więcej do zaoferowania turystom szukającym bardziej wysublimowanych wrażeń niż tylko robienie tanich zakupów.

Główną atrakcją jest niewątpliwie Castillo de San Carlos Borromeo, swego czasu największy fort na wyspie i najważniejszy punkty obrony przed piratami. Został zbudowany w roku 1662, na miejscu starego fortu, który został zburzony przez Holendrów. W czasie wojny o niepodległość Hiszpańscy żołnierze chcieli zniszczyć fort, jednak na szczęście im się to nie udało. Fort jest otwarty dla zwiedzających.

Naprzeciwko fortu znajduje się Iglesia del Santisimo Cristo del Bueno Viaje, czyli kościół Najświętszego Chrystusa od Dobrej Podróży. Warto zwrócić w tym kościele uwagę na charakterystyczne schody do dzwonnicy, które znajdują się na zewnątrz świątynni. Jest to element architektoniczny głównie na Isla Margarita.

Po zwiedzaniu warto udać się na Playa Pampatar, miejscową plażę. Dla płetwonurków jest tutaj kolejna, wspaniała atrakcja. Podwodna jaskinia Cueva El Bufon, w której ponoć piraci chowali swoje skarby.

La Asuncion

La Asuncion zostało założone w 1565 roku i od zawsze było najważniejszym miastem na Isla Margarita. Wszystko za sprawą położenia w głębi wyspy, z dala od wszelkich niebezpieczeństw. Obecnie jest to stolica całego stanu Nueva Esparta.

W mieście warto zwiedzić Castillo de Santa Rosa, fort zbudowany do ochrony stolicy. Rozegrało się pod nim bardzo wiele bitew.Na placu Plaza Bolivar znajduje się Catedral de Nuestra Senora de la Asuncion, najstarszy kościół w całej Wenezueli. Jego budowa została zapoczątkowana w roku 1571 i trwała prawie pół wieku. Warto także zajrzeć do Museo y Biblioteca Nueva Cadiz. W czasach kolonialnych była to siedziba władz, dziś jest to bardzo ciekawe muzeum.

El Valle del Espiritu Santo

El Valle del Espiritu Santo to najbardziej znane miejsce kultu religijnego na Isla Margarita. Znajduje się tutaj Santuario de la Virgen del Valle. Czczony jest tutaj wizerunek świętej Margarity. Według legendy, jakiś Indianin znalazł wizerunek Matki Boskiej w jaskini Piache.

Kaplica jest pięknie zdobiona. Napływają tutaj pielgrzymi z całego kraju i ze świata.

Peninsula de Macano

Peninsula de Macano to wschodnia część wyspy. Jest to bardzo suchy i w dużej mierze niezamieszkany obszar. Mieszkańcy wyspy nazywają ten półwysep „drugą wyspą” Największym miastem tego regionu jest Boca del Rio, którego mieszkańcy utrzymują się głównie z rybołówstwa.

Największe atrakcje regionu to bez wątpienia Park Narodowy Laguna La Restinga oraz Playa La Restinga, tuż obok 23 kilometrowej rafy koralowej.

Plaże

Nie ma co ukrywać, że większość turystów przybywa na Isla Margarita z myślą o plażowaniu. Warto więc przyjrzeć się bliżej wszystkim najwspanialszym plażom tej wyspy.

Playa El Yaque – plaża blisko lotnika, która zyskała międzynarodową sławę dzięki idealnym warunkom do uprawiania windsurfingu

Playa Guacuco – wspaniała plaża, która jednak jest częściej odwiedzana przez miejscowych niż przez przyjezdnych

Playa Tirano – najmniej uczęszczana ze wszystkich plaża

Playa El Agua – najpopularniejsza plaża na wyspie, są tutaj idealne warunki do plażowania, jednak nie brak tutaj turystów

Playa Parguito – szczyci się najwyższymi falami na całej Isla Margarita, dużą zaletą jest brak tłumów

Playa Puerto Cruz – plaża ze wspaniałym złocistym piaskiem, blisko znajduje się pole golfowe

Playa Pedrogonzalez – blisko starych zabudowań, które czynią tą plażę bardzo malowniczą

Playa Caribe – przez całą dobę tętni życiem, dużo barów i restauracji