Włochy – podstawowe informacje o kraju

flaga włochWłochy leżą na Półwyspie Apenińskim w południowej Europiej. Największe miasta Włoch to Rzym, Mediolan, Neapol, Turyn, Palermo, Genua, Bolonia, Florencja, Bari i Katania. Włochy położone są na powierzchni 301 tys. kilometrów kwadratowych, do kraju oprócz Półwyspu Apenińskiego należy południowa część Alp i kilka wysp m.in. Sycylia, Elba i Sardynia. Włochy graniczą z Francją, Austrią, Słowenią i Szwajcarią. Długość wybrzeża wynosi 7600 kilometrów i ciągnie się wzdłuż Morza Śródziemnego, Morza Liguryjskiego, Tyrreńskiego, Jońskiego i Adriatyckiego. Włochy to w 80% kraj o powierzchni górzystej, a najwyższy szczyt to Mont Blanc de Courmayeur (4807 m n.p.m.). Włochy charakteryzują się klimatem śródziemnomorskim – ciepłe suche lata oraz śnieżne zimy. Włochy są państwem o najdłuższych korzeniach turystycznych, już od osiemnastego wieku były one odwiedzane przez licznych podróżników. Stolicą Włoch jest Rzym – miasto owiane licznymi legendami, które sięgają roku 753 p.n.e, kiedy to podobno zostało założone przez braci Romulusa i Remusa. Rzym przez długi okres był stolica imperium rzymskiego, centrum cywilizacji łacińskiej. W V wieku miasto zostało splądrowane przez ludy barbarzyńskie, by po XV wieku odrodzić się na nowo jako stolica sztuki renesansu, wtedy to powstały w Rzymie liczne renesansowe budowle i dzieła sztuki. W 1870 roku Rzym został stolicą Włoch. Najczęściej odwiedzane regiony turystyczne Włoch to: Nizina Padańska, Alpy, Sycylia, Sardynia oraz Półwysep Apeniński. Turystyka jest istotnym źródłem dochodów dla budżetu państwa. Długie wybrzeże włoskie sprzyja rozwojowi nadmorskich kurortów, w 2003 roku Włochy odwiedziło niemalże 40 milionów przyjezdnych, całe Włochy obfitują w liczne obiekty noclegowe, restauracje i bary by umilić pobyt ściągającym tu turystom. Włochy to także takie miasta jak: Wenecja, Florencja, Piza, Mediolan oraz liczne zabytki średniowiecza, renesansu i baroku.

Kuchnia

Cechą charakterystyczną dla kraju włoskiego jest ich specyficzne jedzenie. Z pewnością niejednokrotnie słyszeliśmy o specjałach tamtejszej kuchni. Ten artykuł w pełni poświęcony jest dwóm daniom, które są niemal potrawami narodowymi. Mowa oczywiście o spaghetti i pizzy.

Spaghetti, a więc nic innego jak makaron. Stąd nieschlebiające określenie Włochów „makaroniarze”. Bez wątpienia, jest to stwierdzenie słuszne. Właśnie z kuchni włoskiej wywodzą się różne potrawy z makaronów. Ponadto Włosi to także specjaliści od sosów, których nie braknie przy żadnym z posiłków. Każdy Włoch potrafi przygotować zarówno dobry sos, makaron jak i pizzę.

Pizza włoska to niemal klasyka tamtej kuchni. To co u nas powoli podchodzi pod Fast-Food tam jest smakołykiem. Przechadzając się turystycznymi ulicami co kilkanaście metrów widzimy pizzerie, które wypełnione są po brzegi. Nie ma w tym nic dziwnego pizza włoska jest bardzo smaczna. Nie ma żadnego porównania do tej pieczonej w Polsce. Smak jest całkiem inny, dlatego też uważam, że każdy kto odwiedzi ten gorący kraj powinien choć raz zasmakować prawdziwej włoskiej pizzy. Mi nie pozostaje nic innego jak życzyć państwu smacznego!

Sport we Włoszech

Każdy Włoch wie, że sportem numer jeden w Italii jest nic innego jak piłka nożna. Włosi to z resztą mistrzowie świata z roku 2016. Nic więc dziwnego w tym, że prawie każdy hotel, bądź apartament posiada przy sobie małe boiska. Jednakże w tym artykule chciałbym opisać inne sporty, których uprawianie umożliwiają nam kurorty turystyczne we Włoszech.

Głównie podczas wypoczynku w tym cudownym i gorącym kraju mamy możliwość skorzystania ze sportów wodnych. Do tych najważniejszych należą oczywiście: windsurfing, kitesurfing, paralotniarstwo. To właśnie z tych atrakcji wodnych korzystają turyści. Pokrótce chciałbym opisać te trzy sporty.

Windsurfing – najbardziej popularny we Włoszech, ale także najwięcej mówiący niezorientowanemu człowiekowi. Jest to nic innego jak pływanie na desce z czymś w stylu żagla. Najczęściej spotykane na morzu, gdzie fale są dosyć wysokie.

Kitesurfing – to także odmiana surfing z tymże rolę żagla pełni latawiec. Sport ten wymaga oczywiście odpowiedniego kursu i… sporego wiatru.

Paralotniarstwo – oczywiście mowa o formie przy użyciu motorówki. Bardzo atrakcyjna forma rozrywki jednakże tylko dla ludzi nie odczuwających strachu. Adrenalina utrzymywana jest na bardzow wysokim poziomie co z pewnością można potraktować jako zaletę tego sportu.