lokal mieszkalny

Lokal mieszkalny musi spełniać szereg bardzo konkretnych warunków. Podobnie jest z nieruchomością o innym charakterze, którą chcemy przekształcić w mieszkalną. Procedura ta jest zazwyczaj czasochłonnym i niełatwym procesem. Jednak z pewnością może się on opłacić. Mieszkanie warte jest więcej niż lokal gospodarczy i przez to przekształcenia tego typu są najpopularniejsze. Co warto wiedzieć o tej procedurze i jak się do niej przygotować?

Przekształcenie typu lokalu a prawo budowlane

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury ze stycznia 2018 wprowadza nowe warunki, jakie musi spełnić lokal, by mógł być uznany za mieszkalny. Do najważniejszych należy metraż nie mniejszy niż 25 metrów kwadratowych. Wraz z wprowadzeniem zmian z 2018 zniknęły limity powierzchni dla poszczególnych pomieszczeń. Zmieniły się też zasady wyliczania minimalnej liczby miejsc postojowych przy budynku przeznaczonym do zamieszkania.

Lokale użytkowe czy niemieszkalne osiągają niższą wartość na rynku nieruchomości. Mieszkanie łatwiej sprzedać czy wynająć i właśnie dlatego część właścicieli nieruchomości gospodarczych decyduje się na zmianę ich charakteru. Opłaca się to tylko w przypadku nieruchomości, które można dostosować do warunków mieszkalnych w prosty sposób. Kosztowne i skomplikowane prace budowlane nie tylko zagrożą rentowności całego przedsięwzięcia, mogą być też zablokowane przez urzędników.

Procedura przekształcenia lokalu

Nim zaczniemy przeprowadzać jakiekolwiek prace budowlane, należy najpierw dokonać zmiany statusu użytkowania. Odpowiedni wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub gminy, a decyzja podejmowana jest na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Lokale mieszkalne szczególnie te wielorodzinne muszą stać w ściśle określonej odległości. Jeśli nie pozwala na to działka, jedyna opcja to zabudowa niemieszkalna. Bez zmiany statusu, wszelkie prace remontowe czy budowlane, które mają służyć mieszkaniu, są nielegalne. Dopiero po dokonaniu formalności możemy pod okiem inspektora przystosowywać lokum. Z przekształceniem nieruchomości wiąże się też obowiązek uiszczenia opłaty legislacyjnej. Jej wysokość ustanawia indywidualnie inspektor budowy.

Zmiana przeznaczenia lokalu powinna zostać zgłoszona do odpowiedniego starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. To swego rodzaju oświadczenie o obecnym statusie nieruchomości i naszych zamiarach względem niego. Prócz tego niezbędny jest akt własności, ekspertyza budowlana czy opis techniczny prac, które chcemy przeprowadzić. Procedura jest prosta, jednak komplet dokumentów, jakie trzeba zebrać, zależy od indywidualnego przypadku. Jeśli nam się uda, zyskamy nieruchomość mieszkalną, która z miejsca nabierze większej wartości i stanie się wygodna, bezpieczna oraz funkcjonalna dla przyszłych lokatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *